BSHRA RESULTS Tentsmuir Forest
18/19 November 2006
Organised by Judy Wakker and John Carter
Tentsmuir Gallery

Electronic Event Timing provided by MIKROTIME Sport Systems

SATURDAY
B Class 4-6 DOGS
    3.7 MILES      
Pos Name Points Notes Time Margin Ave. MPH
1 Chris Kisko 66   12:23.80 00:00.00 18.14
2 Simon Luxmoore 57   12:44.83 00:21.03 17.83
3 Sally Leich 49   12:49.10 00:25.30 17.77
4 Michel Rolston 42   12:53.29 00:29.49 17.71
5 John Carter 36   13:02.28 00:38.48 17.05
6 Brian Collins 31   13:52.53 01:28.73 16.41
7 Alistair Spowart 27   14:59.62 02:35.82 15.21
8 Wendy Drummond NC   15:43.69 03:19.89 14.38
9 Paul Robertson 23   15:52.48 03:28.68 14.30
10 Steven Studley 20   16:03.09 03:39.29 13.85
11 Nicky Spowart 17   16:10.18 03:46.38 13.79
12 Ewan Robertson 14   17:15.83 04:52.03 12.94
13 Steve Grinham 12   18:09.58 05:45.78 12.27
C4 Class 3-4 DOGS
    3.4 MILES      
Pos Name Points Notes Time Margin Ave. MPH
1 Richard Sargent 66   12:15.29 00:00.00 16.79
2 Caroline Kisko 57   12:16.21 00:00.92 16.78
3 Ali Koops 49   12:23.53 00:08.24 16.67
4 Derek Sharp 42   12:32.42 00:17.13 16.20
5 John Carter 36   12:58.70 00:43.41 15.43
6 Simon Luxmoore 31   13:22.37 01:07.08 15.43
7 Mike McRae 27   13:47.62 01:32.33 15.13
8 Jim Taylor NC   14:45.57 02:30.28 14.11
9 Dave Burrell 23   15:28.36 03:13.07 13.35
10 Julie Foard  20 Veteran 15:46.58 03:31.29 13.20
11 Paul Robertson 17   17:23.11 05:07.82 11.84
12 Martin Peat 14   17:46.00 05:30.71 11.68
13 Debbie Hambleton 12   18:44.48 06:29.19 11.06
14 Brian Duncan 10   23:43.86 11:28.57 8.70
15 Cathy Batt  8 Rookie 30:08.61 17:53.32 6.78
C3 Class 2-3 DOGS
    3 MILES      
Pos Name Points Notes Time Margin Ave. MPH
1 Sally Leich 66   11:16.53 00:00.00 16.11
2 Sharon Sargent 57   11:58.85 00:42.32 15.53
3 Ali Koops NC   12:00.35 00:43.82 15.00
4 John Carter 49   12:15.00 00:58.47 14.81
5 Tricia Clift 42   12:22.93 01:06.40 14.72
6 Rob Sillett  36 Rookie 12:39.20 01:22.67 14.53
7 Sally Fletcher 31   12:41.12 01:24.59 14.50
8 Trish Hudson 27   13:10.44 01:53.91 13.74
9 Tim Hart  23 Veteran 13:30.20 02:13.67 13.53
10 Mel Hannam NC   13:37.25 02:20.72 13.46
11 Pauline Sirrell 20   13:44.90 02:28.37 13.38
12 Pauline Amphlett 17   14:21.67 03:05.14 12.66
13 Ewan Robertson  14 Veteran 16:31.33 05:14.80 11.04
D Class 2 DOGS
    2.2 MILES      
Pos Name Points Notes Time Margin Ave. MPH
1 Dee Bird 66   08:10.66 00:00.00 16.28
2 Tim Hart 57   08:29.53 00:18.87 15.90
3 Trish Hudson 49   08:33.89 00:23.23 15.83
4 Caroline Kisko 42   08:56.52 00:45.86 15.40
5 Judy Wakker 36   09:26.78 01:16.12 14.24
6 Cameron Pack 31   09:29.45 01:18.79 14.21
7 Mike Cooke  27 Rookie 09:29.53 01:18.87 14.19
8 John Carter 23   09:35.48 01:24.82 14.12
9 Paul Regan 20   09:37.52 01:26.86 14.07
10 Hugh Sym 17   09:40.21 01:29.55 14.04
11 Donna Sillett  14 Rookie 09:40.34 01:29.68 14.04
12 Derek Sharp 12   10:06.15 01:55.49 13.12
13 Lee Kelly 10   10:06.17 01:55.51 13.12
14 Uel Woolsey  8 Rookie 10:15.21 02:04.55 13.00
15 Sharon Sargent  6 Veteran 10:34.23 02:23.57 12.77
16 Jim Taylor NC   11:20.31 03:09.65 11.79
17 Tricia Clift 5   11:31.55 03:20.89 11.66
18 Sandy Simpson  4  Rookie & Veteran  12:44.20 04:33.54 10.61
19 Sharon Jones 3   13:15.89 05:05.23 10.03
20 Suzanne Hay 2   14:37.41 06:26.75 9.19
21 Tracy Kirkpatrick 1   15:16.82 07:06.16 8.70
22 Susan Livingstone 0   15:29.55 07:18.89 8.63
S Class 1 DOG SCOOTER
    1.1 MILES      
Pos Name Points Notes Time Margin Ave. MPH
1 Dee Bird 66   04:31.60 00:00.00 15.28
2 Ewan Robertson 57   05:22.37 00:50.77 12.64
SUNDAY
B Class 4-6 DOGS
    3.7 MILES      
Pos Name Points Notes Time Margin Ave. MPH
1 Simon Luxmoore 66   12:10.00 00:00.00 18.35
2 Chris Kisko 57   12:10.63 00:00.63 18.33
3 Sally Leich 49   12:41.23 00:31.23 17.89
4 John Carter 42   12:48.91 00:38.91 17.77
5 Michael Rolston 36   13:17.83 01:07.83 16.84
6 Wendy Drummond NC   13:45.95 01:35.95 16.49
7 Brian Collins 31   13:57.84 01:47.84 15.23
8 Alistair Spowart 27   14:47.08 02:37.08 15.34
9 Paul Robertson 23   15:43.00 03:33.00 14.39
10 Steve Grinham 20   16:38.39 04:28.39 13.55
11 Ewan Robertson 17   16:39.40 04:29.40 13.54
12 Nicky Spowart  14 Veteran 16:45.51 04:35.51 13.49
C4 Class 3-4 DOGS
    3.4 MILES      
Pos Name Points Notes Time Margin Ave. MPH
1 Ali Koops 66   12:08.08 00:00.00 16.89
2 Richard Sargent 57   12:23.70 00:15.62 16.67
3 Derek Sharp 49   12:27.64 00:19.56 16.61
4 Caroline Kisko 42   12:32.59 00:24.51 16.55
5 Simon Luxmoore 36   13:37.42 01:29.34 15.26
6 Mike McRae 31   13:55.49 01:47.41 15.06
7 John Carter 27   14:14.44 02:06.36 14.43
8 Steven Studley 23   14:33.20 02:25.12 14.24
9 Jim Taylor NC   15:10.28 03:02.20 13.51
10 Julie Foard  20 Veteran 15:25.92 03:17.84 13.37
11 Dave Burrell 17   15:39.07 03:30.99 13.26
12 Uel Woolsey  14 Rookie 15:54.11 03:46.03 13.13
13 Debbie Hambleton 12   16:40.33 04:32.25 12.44
14 Paul Robertson 10   16:54.50 04:46.42 12.33
15 Martin Peat 8   17:51.60 05:43.52 11.64
16 Wendy Drummond NC   19:32.25 07:24.17 10.56
17 Tracy Kirkpatrick 6   20:50.57 08:42.49 9.95
C3 Class 2-3 DOGS
    3 MILES      
Pos Name Points Notes Time Margin Ave. MPH
1 Sally Leich 66   11:04.12 00:00.00 16.30
2 John Carter 57   11:27.08 00:22.96 15.97
3 Ali Koops NC   11:51.85 00:47.73 15.63
4 Sharon Sargent   49   11:52.16 00:48.04 15.63
5 Tricia Clift 42   12:15.93 01:11.81 14.80
6 Rob Sillett  36 Rookie 12:25.77 01:21.65 14.68
7 Tim hart  31 Veteran 12:45.71 01:41.59 14.45
8 Sally Fletcher 27   12:47.19 01:43.07 15.69
9 Hugh Wakker 23   12:55.07 01:50.95 14.34
10 Pauline Sirrell 20   13:46.47 02:42.35 13.37
11 Mel Hannam NC   14:09.42 03:05.30 12.78
12 Trish Hudson 17   14:43.11 03:38.99 12.47
13 Suzanne Alexander 14   14:56.17 03:52.05 12.36
14 Hugh Sym 12   15:06.73 04:02.61 11.94
15 Ewan Robertson  10 Veteran 17:08.03 06:03.91 10.54
16 Luisa Casola 8   24:39.98 13:35.86 7.38
D Class 2 DOGS
    2.2 MILES      
Pos Name Points Notes Time Margin Ave. MPH
1 Dee Bird 66   08:05.38 00:00.00 16.40
2 Tim Hart 57   08:08.64 00:03.26 15.35
3 Trish Hudson 49   08:32.18 00:26.80 15.87
4 Donna Sillett  42 Rookie 09:00.07 00:54.69 14.67
5 Hugh Sym 36   09:05.77 01:00.39 14.57
6 Mike cooke  31 Rookie 09:07.10 01:01.72 14.55
7 Caroline Kisko 27   09:10.20 01:04.82 14.51
8 Cameron Pack 23   09:11.33 01:05.95 14.49
9 Judy Wakker 20   09:12.03 01:06.65 14.47
10 Paul Regan 17   09:21.81 01:16.43 14.32
11 John Carter 14   09:34.39 01:29.01 14.13
12 Tricia Clift 12   09:52.79 01:47.41 13.85
13 Lee Kelly 10   09:59.41 01:54.03 13.76
14 Derek Sharp 8   10:08.11 02:02.73 13.10
15 Sharon Sargent  6 Veteran 10:31.42 02:26.04 12.80
16 Steven Studley 5   10:38.45 02:33.07 12.72
17 Jim Taylor NC   11:08.06 03:02.68 11.91
18 Sandy Simpson  4  Rookie & Veteran  12:17.13 04:11.75 10.85
19 Brian Duncan 3   15:16.69 07:11.31 8.70
20 Luisa Casola 2   16:02.00 07:56.62 8.24
S Class 1 DOG SCOOTER
    1.1 MILES      
Pos Name Points Notes Time Margin Ave. MPH
1 Dee Bird 66   04:41.22 00:00.00 14.97
2 Ewan Robertson 57   05:34.20 00:52.98 12.36
3 Danny Fitzgerald  49 Rookie 06:16.71 01:35.49 10.70

OTHER BSHRA RESULTS