BSHRA RESULTS Rendlesham
2/3 December 2006
Organised by Steve Rooke
Rendlesham Gallery

Electronic Event Timing provided by MIKROTIME Sport Systems

SATURDAY
B Class 4-6 DOGS
    3.3 MILES      
Pos Name Points Notes Time Margin Ave. MPH
1 Simon Luxmoore 66   10:30.34 00:00.00 18.85
2 Andrew Grisbrooke 57   10:56.03 00:25.69 18.11
3 John Carter 49   10:56.08 00:25.74 18.11
4 Brian Collins 42   11:31.14 01:00.80 17.19
5 Trevor Fagg 36   11:36.62 01:06.28 17.05
6 Ali Koops 31   11:46.31 01:15.97 16.82
7 Sally Leich 27   11:46.86 01:16.52 16.81
8 Dan Storey 23 sat only 12:00.37 01:30.03 16.49
9 Philip Lowe  20 rookie / vet 12:41.17 02:10.83 15.61
10 Allen Blunt 17   13:05.88 02:35.54 15.12
11 Debi Scott 14   13:11.01 02:40.67 15.02
12 Mags Holt 12   13:19.11 02:48.77 14.87
13 Sharon Vingoe 10   13:52.48 03:22.14 14.27
C4 Class 3-4 DOGS
    3.3 MILES      
Pos Name Points Notes Time Margin Ave. MPH
1 Ali Koops 66   11:12.08 00:00.00 17.68
2 Derek Sharp 57   11:25.85 00:13.77 17.32
3 John Carter 49   11:49.27 00:37.19 16.75
4 Barbara Stanier 42   12:10.55 00:58.47 16.26
5 Richard Sargent 36   12:30.13 01:18.05 15.84
6 Debi Scott 31   12:35.89 01:23.81 15.72
7 Steven Studley 27   12:42.16 01:30.08 15.59
8 Dave Burrell 23   12:45.20 01:33.12 15.53
9 Simon Luxmoore 20   13:07.39 01:55.31 15.09
10 Mark Nurse 17 Veteran 13:25.70 02:13.62 14.74
11 Jane Wellstead 14   14:06.54 02:54.46 14.03
12 Colin Urquhart 12   14:11.59 02:59.51 13.95
13 Julie Foard  10 Veteran 14:22.50 03:10.42 13.77
14 Steve Rooke 8 Veteran 15:09.54 03:57.46 13.06
15 David Funnell 6   15:15.63 04:03.55 12.97
16 Rennie Weymouth 5   15:36.33 04:24.25 12.69
17 Kim Winfield 4   16:01.93 04:49.85 12.35
18 Philip Lowe  3 Rookie / vet 17:03.71 05:51.63 12.33
C3 Class 2-3 DOGS
    2.7 MILES      
Pos Name Points Notes Time Margin Ave. MPH
1 Sally Leich 66   10:03.85 00:00.00 16.10
2 Simon Stackhouse 57   10:16.64 00:12.79 15.76
3 Chris Mindham 49   10:45.87 00:42.02 15.05
4 Sharon Sargent 42   10:48.60 00:44.75 14.99
5 Debi Scott 36   10:57.64 00:53.79 14.78
6 John Carter 31   10:58.00 00:54.15 14.77
7 Sarah King 27 sat only 11:06.60 01:02.75 14.58
8 Andrew Grisbrooke 23   11:13.71 01:09.86 14.43
9 Christian Ulf-Hansen 20   11:16.34 01:12.49 14.37
10 Rob Sillett  17 Rookie 11:31.80 01:27.95 14.05
11 Katrina Nurse 14   11:42.99 01:39.14 13.83
12 Tim Hart 12 Veteran 11:58.99 01:55.14 13.52
13 Trish Hudson 10   11:59.53 01:55.68 13.51
14 David Funnell 8   12:00.06 01:56.21 13.50
15 Rennie Weymouth 6 Veteran 12:13.90 02:10.05 13.24
16 Sally Fletcher 5   12:22.53 02:18.68 13.09
17 Nick Drain 4   13:03.73 02:59.88 12.40
18 Deb Fagg 3   13:19.40 03:15.55 12.16
19 Gordon Redford 2 Rookie 13:31.79 03:27.94 11.97
20 Gary Roche 1 sat only 22:19.53 12:15.68 7.26
D Class 2 DOGS
    2.3 MILES      
Pos Name Points Notes Time Margin Ave. MPH
1 Tim Hart 66   09:57.31 00:00.00 13.86
2 Dee Bird 57   10:01.39 00:04.08 13.77
3 Trish Hudson 49   10:08.09 00:10.78 13.62
4 Mike Cooke  42 Rookie 10:16.41 00:19.10 13.43
5 Alison Gee 36   10:30.47 00:33.16 13.13
6 Hugh Sym 31   10:38.33 00:41.02 12.97
7 Kirk Robinson 27 Rookie sat only 10:44.20 00:46.89 12.85
8 Sharon Sargent 23 Veteran 11:07.93 01:10.62 12.40
9 Donna Sillett  20 Rookie 11:29.88 01:32.57 12.00
10 Steven Studley 17   11:30.72 01:33.41 11.99
11 Michael Keyes 14 Rookie 11:37.38 01:40.07 11.87
12 John Carter 12   11:44.22 01:46.91 11.76
13 Derek Sharp 10   11:46.34 01:49.03 11.72
14 Michael Clark 8 Rookie 11:52.90 01:55.59 11.61
15 Sally Nunn 6 Veteran 12:50.02 02:52.71 10.75
16 Simon Stackhouse 5   13:30.29 03:32.98 10.22
17 Sandy Simpson   Rookie / Veteran 15:05.50 05:08.19 9.14
S Class 1 DOG SCOOTER
    1.4 MILES      
Pos Name Points Notes Time Margin Ave. MPH
1 Dee Bird 66   04:37.11 00:00.00 18.19
2 Chris Wellstead 57 Veteran 05:04.50 00:27.39 16.55
3 Simon Stackhouse 49   05:10.93 00:33.82 16.21
4 Rennie Weymouth 42 Veteran 05:29.00 00:51.89 15.32
5 Simon Atherton 36 sat only 05:46.83 01:09.72 14.53
6 Allen Blunt 27   06:31.29 01:54.18 12.88
DM Class 1 DOG MALEMUTE
    2.3 MILES      
1 Simon Atherton     14:13.84 00:00.00 9.70
2 Paula Pyper     14:15.28 00:01.44 9.68
3 Wayne Clark     16:12.31 01:58.47 8.52
4 Jan Sapsford     19:17.93 05:04.09 7.15
5 Jane Wellstead     21:12.17 06:58.33 6.51
6 John Finan     23:37.30 09:23.46 5.84
SUNDAY
B Class 4-6 DOGS
    3.3 MILES      
Pos Name Points Notes Time Margin Ave. MPH
1 Simon Luxmoore 66   10:28.78 00:00.00 18.89
2 John Carter 57   10:49.16 00:20.38 18.30
3 Sally Leich 49   10:50.51 00:21.73 18.26
4 Andrew Grisbrooke 42   11:10.24 00:41.46 17.72
5 Brian Collins 36   11:38.28 01:09.50 17.01
6 Ali Koops 31   11:53.88 01:25.10 16.64
7 Trevor Fagg 27   12:29.99 02:01.21 15.84
8 Mags Holt 23   13:30.57 03:01.79 14.66
9 Allen Blunt 20   13:33.99 03:05.21 14.59
10 Sharon Vingoe 17   14:09.60 03:40.82 13.98
11 Philip Lowe  14 rookie / vet 18:55.64 08:26.86 10.46
C4 Class 3-4 DOGS
    3.3 MILES      
Pos Name Points Notes Time Margin Ave. MPH
1 Ali Koops 66   11:16.38 00:00.00 17.56
2 Richard Sargent 57   11:20.01 00:03.63 17.47
3 Derek Sharp 49   11:42.68 00:26.30 16.91
4 Barbara Stanier 42   12:27.92 01:11.54 17.27
5 Simon Luxmoore 36   12:28.19 01:11.81 17.26
6 John Carter 31   12:49.56 01:33.18 16.74
7 Steven Studley 27   12:53.26 01:36.88 16.66
8 Andrew Grisbrooke 23   13:00.52 01:44.14 15.22
9 Colin Urquhart 20   13:26.66 02:10.28 14.73
10 Dave Burrell 17   13:40.28 02:23.90 14.48
11 David Funnell 14   14:18.61 03:02.23 13.84
12 Julie Foard  12 Veteran 14:22.18 03:05.80 13.78
13 Jane Wellstead 10   15:29.19 04:12.81 12.79
14 Rennie Weymouth 8   16:21.61 05:05.23 12.10
15 Steve Rooke 6 Veteran 16:29.54 05:13.16 12.01
16 Kim Winfield 5   16:33.12 05:16.74 11.96
17 Philip Lowe  4 Rookie / vet 17:28.81 06:12.43 11.33
C3 Class 2-3 DOGS
    2.7 MILES      
Pos Name Points Notes Time Margin Ave. MPH
1 Sally Leich 66   10:24.71 00:00.00 15.56
2 Simon Stackhouse 57   10:34.87 00:10.16 15.31
3 Sharon Sargent 49   11:08.15 00:43.44 14.55
4 Rob Sillett  42 Rookie 11:20.67 00:55.96 14.28
5 Christian Ulf-Hansen 36   11:22.00 00:57.29 14.25
6 John Carter 31   11:22.37 00:57.66 14.24
7 Chris Mindham 27   11:30.52 01:05.81 14.08
8 David Funnell 23   11:49.28 01:24.57 13.70
9 Andrew Grisbrooke 20   11:50.11 01:25.40 13.69
10 Trish Hudson 17   12:37.60 02:12.89 12.83
11 Sally Fletcher 14   12:47.01 02:22.30 12.67
12 Nick Drain 12   12:47.76 02:23.05 12.66
13 Rennie Weymouth 10 Veteran 13:09.49 02:44.78 12.31
14 Tim Hart 8 Veteran 13:31.34 03:06.63 11.98
15 Deb Fagg 6   13:46.09 03:21.38 11.77
16 Gordon Redford 5 Rookie 14:28.34 04:03.63 11.19
D Class 2 DOGS
    2.3 MILES      
Pos Name Points Notes Time Margin Ave. MPH
1 Dee Bird 66   09:48.23 00:00.00 14.08
2 Trish Hudson 57   10:17.83 00:29.60 13.40
3 Tim Hart 49   10:21.08 00:32.85 13.33
4 Alison Gee 42   10:39.03 00:50.80 12.96
5 Carl Bennet 36 Rookie 10:42.89 00:54.66 12.88
6 Mike Cooke  31 Rookie 10:47.52 00:59.29 12.79
7 Donna Sillett  27 Rookie 11:16.00 01:27.77 12.25
8 John Carter 23   11:24.98 01:36.75 12.09
9 Hugh Sym 20   11:33.92 01:45.69 11.93
10 Steve Biddlecombe 17 Sun only 12:06.71 02:18.48 11.39
11 Michael Clark 14   12:20.84 02:32.61 11.18
12 Michael Keyes 12   12:22.88 02:34.65 11.15
13 Derek Sharp 10   12:34.88 02:46.65 10.97
14 Sharon Sargent 8 Veteran 12:47.20 02:58.97 10.79
15 Sandy Simpson 6 Rookie / vet 14:26.27 04:38.04 9.56
16 Jacqui Hepburn 5   14:51.74 05:03.51 9.29
17 Sally Nunn 4   15:00.97 05:12.74 9.19
18 Simon Stackhouse 3   16:36.46 06:48.23 8.31
19 Dean Randall 2   17:16.50 07:28.27 7.99
S Class 1 DOG SCOOTER
    1.4 MILES      
Pos Name Points Notes Time Margin Ave. MPH
1 Dee Bird 66   04:59.80 00:00.00 16.81
2 Chris Wellstead 57 Veteran 05:37.81 00:38.01 14.92
3 Simon Stackhouse 49   05:41.25 00:41.45 14.77
4 Rennie Weymouth 42 Veteran 05:56.36 00:56.56 14.14
5 Allen Blunt 36   07:25.59 02:25.79 11.31
DM Class 1 DOG MALEMUTE
    2.3 MILES      
1 Paul Pateman     14:50.22 00:00.00 9.30
2 Simon Atherton     14:50.74 00:00.52 9.30
3 Wayne Clark     15:30.59 00:40.37 8.90
4 Barbara Stanier     19:03.00 04:12.78 7.24
5 John Finan     25:23.23 10:33.01 5.44

OTHER BSHRA RESULTS