BSHRA RESULTS Sherwood
20/21 January 2006
Organised by Simon Luxmoore and the Sargents
Sherwood Gallery

Electronic Event Timing provided by MIKROTIME Sport Systems

SATURDAY
B Class 4-6 DOGS
    4.3 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Brian SKILTON 66   12:52.34 20.05
2 John CARTER 57   13:02.50 19.80
3 Simon LUXMOORE 49   13:30.32 19.11
4 Chris KISKO 42   14:01.64 18.38
5 Chris WALKER 36   14:22.59 17.94
6 Trevor FAGG 31   14:24.46 17.92
7 Brian COLLINS 27   14:48.28 17.43
8 Mary RACKHAM 23   15:06.82 17.07
9 Alistair SPOWART 20   15:32.18 16.61
10 Jim MARSHALL 17   15:39.51 16.47
11 Amanda PALMER 14   15:43.38 16.42
12 Alan HICKMOTT 12   16:12.76 15.91
13 Allen BLUNT 10   17:46.84 14.51
DNS Andrew GRISBROOKE 0      
DNS Dave WILLIAMS 0      
C4 Class 3-4 DOGS
    3.5 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Caroline KISKO 66   11:24.11 18.42
2 John CARTER 57   11:49.12 17.77
3 Simon MANNING 49   11:55.33 17.62
4 Richard SARGENT 42   11:56.65 17.57
5 Sally LEICH 36   11:59.40 17.52
6 Dan STOREY 31   12:09.78 17.26
7 Barbara STANIER 27   12:15.54 17.12
8 Tim GIBSON 23   12:25.58 16.89
9 Debi SCOTT 20   12:33.50 16.73
10 Shirley DEAKIN 17   13:10.02 15.95
11 Katrina NURSE 14   13:19.02 15.77
12 Simon LUXMOOORE 12   13:19.49 15.77
13 Paul ROBERTSON 10   14:11.55 14.79
14 Michael CLARKE 8   14:34.24 14.42
15 Nicky SPOWART 6   15:01.19 13.98
16 Julie FOARD 5 Vet 15:30.85 13.53
17 Rennie WEYMOUTH 4   16:04.86 13.06
DNS Marina McLEAN 0      
DNS Leigh MARSDEN 0      
DNS Andrew GRISBROOKE 0      
DNS Dave WILLIAMS 0      
C3 Class 2-3 DOGS
    2.9 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Derek SHARP 66   09:11.05 18.95
2 Debi SCOTT 57   09:32.45 18.25
3 Chris MINDHAM 49   09:39.84 18.00
4 Reece LONG 42   09:48.00 17.76
5 Lee KELLY 36 Rookie 09:48.52 17.72
6 Steve BEACH 31   09:48.93 17.72
7 Patricia CLIFT 27   10:05.71 17.23
8 Brian SKILTON 23 Vet 10:09.69 17.11
9 John CARTER 20   10:23.39 16.76
10 Phil HELLEUR 17   10:30.00 16.57
11 Tim HART 14   10:34.19 16.47
12 Darren OXLEY 12   10:43.00 16.24
13 Dave BURRELL 10   10:46.00 16.16
14 Anthony REES 8   11:02.26 15.77
15 Sally FLETCHER 6   11:08.43 15.63
16 Katrina NURSE 5   11:26.64 15.20
17 Rennie WEYMOUTH 4   11:30.36 15.13
18 Kelly DONALDSON 3   11:34.16 15.04
19 Dan STOREY 2   11:36.74 14.98
20 Dee BIRD 1   11:39.18 14.94
21 Barbara TERRY 0   11:43.13 14.85
22 Jane WELLSTEAD 0   11:44.00 14.83
23 Jim MARSHALL 0 Vet 12:16.89 14.17
24 Trish HUDSON 0   12:36.86 13.79
25 Roger CRUDEN 0   14:43.77 11.81
26 Steve REID 0 Vet 15:09.48 11.49
27 Sharon WHITFIELD 0   15:13.91 11.42
28 Karen STEVENTON 0   24:17.39 7.17
DNS Andrew GRISBROOKE        
DISQ Tracy DART-LATREMOUILLE   Rookie    
D Class 2 DOGS
    2.9 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Reece LONG 66   09:52.74 17.61
2 Steven STUDLEY 57   10:32.81 16.49
3 Paul BATE 49   10:57.25 15.89
4 Dave BURRELL 42 Vet 11:12.73 15.51
5 Derek SHARP 36   11:12.71 15.51
6 Carl BENNETT 31 Rookie 11:31.96 15.09
7 Tim HART 27   11:44.32 14.83
8 Mark LAWSON 23   11:46.91 14.77
9 Trish HUDSON 20   11:48.62 14.72
10 Pauline SIRRELL 17   11:58.28 14.54
11 Hugh SYM 14   12:13.57 14.22
12 Kirsty DOBSON 12   12:35.16 13.83
13 Chris MINDHAM 10   12:38.63 13.75
14 Paul ROBERTSON 8   12:48.88 13.58
15 Paul REGAN 6   12:50.83 13.54
16 Gordon REDFORD 5 Rookie 14:46.27 11.78
17 Simon STACKHOUSE 4   14:50.05 11.73
18 Sharon WHITFIELD 3   16:25.80 10.59
19 Harry McMURRAY 0 Mals 19:06.63 9.10
20 Mark LUCAS 0 Mals 20:56.97 8.31
S Class 1 DOG SCOOTER
    1.7 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Dee BIRD 66   05:54.67 17.24
2 Caroline KISKO 57 Vet 06:25.83 15.85
3 Chris WELLSTEAD 49 Rookie 06:26.56 15.81
4 Rennie WEYMOUTH 42   07:35.57 13.42
5 Simon STACKHOUSE 36   07:59.79 12.75
6 Allen BLUNT 31   08:42.68 11.70
7 Jenna COOPER 27 Rookie 08:53.28 11.48
 
SUNDAY
B Class 4-6 DOGS
    4.3 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Brian SKILTON 66   13:16.33 19.45
2 Simon LUXMOORE 57   13:25.71 19.21
3 Chris KISKO 49   14:03.47 18.36
4 Chris WALKER 42   14:22.73 17.94
5 Brian COLLINS 36   15:24.07 16.75
6 Trevor FAGG 31   15:27.48 16.70
7 Mary RACKHAM 27   15:34.63 16.56
8 Jim MARSHALL 23   15:44.00 16.40
9 Alistair SPOWART 20   15:51.90 16.26
10 Alan HICKMOTT 17   17:20.67 14.87
11 Allen BLUNT 14   20:23.67 12.65
DNS John CARTER 0      
DNS Andrew GRISBROOKE 0      
DNS Dave WILLIAMS 0      
DNS Amanda PALMER 0      
C4 Class 3-4 DOGS
    3.5 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Caroline KISKO 66   11:34.47 18.16
2 Simon MANNING 57   11:42.47 17.95
3 Sally LEICH 49   11:50.81 17.72
4 Richard SARGENT 42   12:06.96 17.33
5 Tim GIBSON 36   12:10.98 17.24
6 Dan STOREY 31   12:11.49 17.24
7 Barbara STANIER 27   12:24.64 16.91
8 Simon LUXMOORE 23   12:44.32 16.49
9 Debi SCOTT 20   12:50.21 16.36
10 Katrina NURSE 17   12:53.76 16.28
11 Shirley DEAKIN 14   13:53.83 15.11
12 Paul ROBERTSON 12   14:52.46 14.13
13 Rennie WEYMOUTH 10   18:21.20 11.44
14 Nicky SPOWART 8   20:04.57 10.46
DNS John CARTER        
DNS Marina McLEAN        
DNS Leigh MARSDEN        
DNS Andrew GRISBROOKE        
DNS Dave WILLIAMS        
C3 Class 2-3 DOGS
    2.9 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Derek SHARP 66   09:03.16 19.23
2 Chris MINDHAM 57   09:22.32 18.58
3 Lee KELLY 49 Rookie 09:34.13 18.19
4 Debi SCOTT 42   09:44.14 17.88
5 Patricia CLIFT 36   09:46.68 17.79
6 Reece LONG 31   09:55.09 17.55
7 Brian SKILTON 27 Vet 10:03.36 17.31
8 Phil HELLEUR 23   10:08.75 17.14
9 Tim HART 20   10:13.29 17.03
10 Kelly DONALDSON 17   10:16.84 16.92
11 Dan STOREY 14   10:27.50 16.62
12 Darren OXLEY 12   10:34.30 16.47
13 Dave BURRELL 10   10:47.48 16.14
14 Mike COOKE 8   10:47.82 16.11
15 Barbara TERRY 6   10:56.73 15.89
16 Julie FOARD 5   11:09.34 15.61
17 Sally FLETCHER 4   11:13.36 15.51
18 Anthony REES 3   11:18.06 15.40
19 Dee BIRD 2   11:23.00 15.29
20 Roger CRUDEN 1   11:28.16 15.17
21 Paul BATE 0   11:54.00 14.62
22 Michael CLARKE 0   12:03.58 14.42
23 Rennie WEYMOUTH 0   12:09.85 14.30
24 Trish HUDSON 0   12:27.72 13.96
25 Jim MARSHALL 0 Vet 12:43.16 13.68
26 Steve REID 0 Vet 15:19.21 11.36
DNS John CARTER        
DNS Andrew GRISBROOKE        
D Class 2 DOGS
    2.9 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Reece LONG 66   09:56.28 17.52
2 Steven STUDLEY 57   10:32.33 16.52
3 Paul BATE 49   10:40.59 16.29
4 Carl BENNETT 42 Rookie 11:27.74 15.17
5 Hugh SYM 36   11:41.88 14.87
6 Dave BURRELL 31 Vet 11:42.16 14.87
7 Trish HUDSON 27   11:47.48 14.77
8 Tim HART 23   11:55.15 14.60
9 Pauline SIRRELL 20   12:00.76 14.48
10 Kirsty DOBSON 17   12:20.11 14.11
11 Simon STACKHOUSE 14   12:34.00 13.85
12 Paul REGAN 12   12:52.72 13.51
13 Chris MINDHAM 10   13:05.53 13.28
14 Gordon REDFORD 8 Rookie  14:37.87 11.89
15 Mark OWEN 0 Mals 15:19.89 11.35
16 Jon SMITHSON 6   16:25.64 10.59
17 Mark LUCAS 0 Mals 17:18.12 10.06
18 Harry McMURRAY 0 Mals 17:18.99 10.05
19 David BALLINGTON-GRAHAM 0 Mals 26:58.17 6.45
DNS Derek SHARP        
DNS Kim MANNING        
DNS Alex MARVIN        
DNS Karl NICHOLS        
S Class 1 DOG SCOOTER
    1.7 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Dee BIRD 66   06:06.62 16.68
2 Caroline KISKO 57 Vet 06:25.52 15.85
3 Rennie WEYMOUTH 49   06:46.64 15.04
4 Jenna COOPER 42 Rookie 07:56.17 12.86
5 Allen BLUNT 36   08:12.17 12.44
6 Simon STACKHOUSE 31   09:30.88 10.72

OTHER BSHRA RESULTS