BSHRA RESULTS Rendlesham
18/19 February 2006
Organised by Steve Rooke
Rendlesham Gallery

Electronic Event Timing provided by MIKROTIME Sport Systems

SATURDAY   SUNDAY
B Class 4-6 DOGS   B Class 4-6 DOGS
    3.8 MILES           3.8 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH   Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Simon LUXMOORE 66   12:41.92 17.95   1 Simon LUXMOORE 66   12:56.38 17.63
2 Chris KISKO 57   12:50.13 17.77   2 Chris WALKER 57   13:21.75 17.06
3 Andrew GRISBROOKE 49   13:24.88 16.99   3 Brian SKILTON 49   13:36.14 16.76
4 Chris WALKER 42   13:39.63 16.68   4 Trevor FAGG 42   14:00.12 16.29
5 Mary RACKHAM 36   13:56.00 16.36   5 Mary RACKHAM 36   14:21.33 15.89
6 Trevor FAGG 31   14:05.95 16.17   6 Andrew GRISBROOKE 31   14:27.27 15.78
7 Brian COLLINS 27   14:11.03 16.08   7 Brian COLLINS 27   14:39.50 15.56
8 Alistair SPOWART 23   14:52.04 15.34   8 Alistair SPOWART 23   15:35.31 14.63
9 Alan HICKMOTT 20   16:27.22 13.86   9 Sharon VINGOE 17   16:39.39 13.69
10 Allen BLUNT 17   16:37.40 13.72   10 Allen BLUNT 20   17:31.33 13.02
11 Steve GRINHAM 14   19:11.52 11.88   11 Alan HICKMOTT 14   17:36.20 12.95
12 Sharon VINGOE 12   25:17.35 9.02   12 Steve GRINHAM 12   18:44.57 12.16
DNF Brian SKILTON 0   00:00.00     DNF Chris KISKO 0   00:00.00  
C4 Class 3-4 DOGS   C4 Class 3-4 DOGS
    3.8 MILES           3.8 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH   Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Richard SARGENT 66   13:54.54 16.38   1 Sally LEICH 66   13:25.63 16.97
2 Sally LEICH 57   14:20.25 15.91   2 Caroline KISKO 57   13:56.02 16.36
3 Debi SCOTT 49   14:29.55 15.72   3 Richard SARGENT 49   14:22.83 15.85
4 Barbara STANIER 42   14:35.25 15.63   4 Tim GIBSON 42   15:02.51 15.15
5 Simon MANNING 36   14:36.87 15.60   5 Barbara STANIER 36   15:05.26 15.12
6 Simon LUXMOORE 31 Vet 14:41.73 15.51   6 Simon MANNING 31   15:07.08 15.08
7 Andrew GRISBROOKE 27   14:58.77 15.22   7 Marina McLEAN 27   15:14.80 14.95
8 Tim GIBSON 23   15:05.69 15.10   8 Andrew GRISBROOKE 23   15:18.27 14.90
9 Amanda PALMER 20   15:26.96 14.76   9 Debi SCOTT 20   15:21.99 14.84
10 Paul KEEN 17   15:37.43 14.60   10 Simon LUXMOORE 17   15:44.34 14.49
11 Julie FOARD 14   16:20.66 13.94   11 Julie FOARD 14 Vet 17:25.21 13.09
12 Fred PALMER 12   16:37.67 13.71   12 Debbie FAGG 12 Vet 18:35.79 12.26
13 Marina McLEAN 10   18:21.22 12.43   13 Kristy ALLEN 10   18:40.74 12.20
14 Hugh SYM 8   18:31.94 12.30   14 Hugh SYM 8   19:03.26 11.97
15 Rennie WEYMOUTH 6   18:44.54 12.16   15 Rennie WEYMOUTH 6   19:12.51 11.86
16 Debbie FAGG 5   18:51.42 12.10   16 Paul ROBERTSON 5   19:18.22 11.81
17 Dave WILLIAMS 4   18:57.96 12.02   17 Jason HAMBLETON 4   19:20.80 11.78
18 Sharon VINGOE 3   19:19.48 11.80   18 Emma BROWN 3 Rookie 20:13.63 11.27
19 Dave FUNNELL 2   21:40.74 10.51   19 Steve ROOKE 2   21:10.97 10.76
20 Sue SMITH 0 Mals 23:48.49 9.58   20 Sue JONES 1 Vet 23:57.70 9.51
21 Paul ROBERTSON 1   24:26.20 9.33   21 Sue SMITH 0 Mals 26:34.44 8.58
22 Sue JONES 0 Vet 25:45.69 8.85              
DISQ Emma BROWN 0 Rookie 00:00.00                
DISQ Jason HAMBLETON 0   00:00.00                
DISQ Caroline KISKO 0   00:00.00                
C3 Class 2-3 DOGS   C3 Class 2-3 DOGS
    2.7 MILES           2.7 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH   Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Debi SCOTT 66   09:58.07 16.25   1 Brian SKILTON 66   09:29.95 17.05
2 Lee KELLY 57 Rookie 09:59.50 16.20   2 Reece LONG 57   09:30.12 17.05
3 Reece LONG 49   10:01.15 16.17   3 Patricia CLIFT 49   10:02.57 16.12
4 Chris MINDHAM 42   10:07.30 16.01   4 Lee KELLY 42 Rookie 10:04.36 16.09
5 Derek SHARP 36   10:12.07 15.88   5 Derek SHARP 36   10:09.65 15.93
6 Brian SKILTON 31 Vet 10:14.00 15.83   6 Phil HELLEUR 31   10:11.15 15.91
7 Phil HELLEUR 27   10:15.00 15.80   7 Steve BEACH 27   10:12.65 15.86
8 Sally FLETCHER 23   10:16.10 15.78   8 Debi SCOTT 23   10:13.49 15.86
9 Steve BEACH 20   10:18.61 15.70   9 Roger HULL 20   10:25.16 15.55
10 Sarah KING 17   10:21.78 15.63   10 Chris MINDHAM 17   10:29.45 15.45
11 Patricia CLIFT 14   10:31.12 15.40   11 Sally FLETCHER 14   10:31.52 15.38
12 Tim HART 12   10:40.85 15.16   12 Sally HART 12   10:38.83 15.21
13 Dave BURRELL 10   10:51.53 14.91   13 Sharon SARGENT 10 Vet 11:18.14 14.34
14 Caroline KISKO 8   11:04.68 14.62   14 Dave BURRELL 8   11:30.07 14.09
15 Andrew GRISBROOKE 6   11:13.15 14.44   15 Dee BIRD 6   11:32.03 14.05
16 Rennie WEYMOUTH 5 Vet 11:32.09 14.05   16 Caroline KISKO 5   11:32.34 14.05
17 Dee BIRD 4   11:32.27 14.05   17 Paul BATE 4   11:42.26 13.85
18 Trish HUDSON 3   11:51.84 13.65   18 Paul ROBERTSON 3   11:45.89 13.77
19 Paul ROBERTSON 2   12:04.03 13.43   19 Rennie WEYMOUTH 2 Vet 11:47.04 13.75
20 Jane WELLSTEAD 1   12:20.14 13.14   20 Trish HUDSON 1   12:31.67 12.93
21 Martin RILEY 0   12:25.78 13.03   21 Jane WELLSTEAD 0   12:39.01 12.81
22 Ksren STEVENTON 0   12:33.00 12.91   22 Sally NUNN 0   13:13.23 12.26
23 Dave FUNNELL 0   12:39.41 12.81   23 Angie ALLEN 0 Vet 14:13.13 11.40
24 Sally NUNN 0   13:37.22 11.90   DNF Andrew GRISBROOKE 0   00:00.00  
D Class 2 DOGS   D Class 2 DOGS
    2.7 MILES           2.7 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH   Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Reece LONG 66   10:09.07 15.96   1 Derek SHARP 66   10:10.07 15.93
2 Derek SHARP 57 Vet 10:12.67 15.86   2 Paul BATE 57   10:49.80 14.95
3 Paul BATE 49   10:57.64 14.77   3 Steven STUDLEY 49   10:55.81 14.82
4 Steven STUDLEY 42   11:21.30 14.27   4 Reece LONG 42   11:01.61 14.68
5 Tim HART 36 Vet 11:25.17 14.19   5 Glynis CAMERON 36   11:39.57 13.89
6 Dave BURRELL 31 Vet 11:43.00 13.83   6 Hugh SYM 57   11:48.05 13.73
7 Christian ULF-HANSEN 27   11:43.32 13.83   7 Tim HART 66 Vet 11:53.63 13.61
8 Trish HUDSON 23   11:59.00 13.52   8 Trish HUDSON 23   11:59.41 13.52
9 Hugh SYM 20   12:50.66 12.61   9 Pauline SIRRELL 20   12:42.91 12.74
10 Phil HELLEUR 17   12:57.47 12.51   10 Chris MINDHAM 17 Vet 13:49.87 11.71
11 Pauline SIRRELL 14   13:24.32 12.09   11 Simon STACKHOUSE 14   14:57.29 10.84
12 Dave FUNNELL 12   13:33.94 11.94   12 Dave BURRELL 12 Vet 16:03.03 10.09
13 Chris MINDHAM 10 Vet 14:16.56 11.34              
14 Glynis CAMERON 8   14:50.46 10.92              
15 Simon STACKHOUSE 6   14:58.54 10.81              
S Class 1 DOG SCOOTER   S Class 1 DOG SCOOTER
    1.5 MILES           1.5 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH   Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Dee BIRD 66   06:10.30 14.59   1 Dee BIRD 66   06:41.13 13.47
2 Chris WELLSTEAD 57 Vet/Rookie 06:29.99 13.85   2 Rennie WEYMOUTH 57   07:03.69 12.74
3 Rennie WEYMOUTH 49   06:35.32 13.67   3 Chris WELLSTEAD 49 Vet/Rookie 07:06.93 12.65
4 Caroline KISKO 42 Vet 06:52.46 13.11   4 Caroline KISKO 42 Vet 07:33.58 11.89
5 Christian ULF-HANSEN 36   07:04.11 12.74   5 Simon STACKHOUSE 36   07:35.17 11.87
6 Simon STACKHOUSE 31   07:19.57 12.27   6 Allen BLUNT 31   08:00.25 11.25
7 Allen BLUNT 27   07:55.98 11.34   7 Jenna COOPER 27 Rookie 09:09.37 9.84
8 Jenna COOPER 23 Rookie 10:54.58 8.24              
DM Class 1 or 2 MALAMUTES   DM Class 1 or 2 MALAMUTES
    2.7 MILES           2.7 MILES    
Pos Name   Notes Time Ave. MPH   Pos Name   Notes Time Ave. MPH
1 Simon ATHERTON     14:08.67 11.45   1 Simon ATHERTON     14:00.26 11.57
2 Sue SMITH     15:38.39 10.36   2 Sue SMITH     15:23.93 10.52
3 Kirsty PARKER     17:55.64 9.03   3 Adrian NICHOLS     15:44.88 10.29
4 Sally HART     20:07.62 8.05   4 Wayne CLARK     19:58.04 8.11
5 Wayne CLARK     21:30.01 7.53   5 Phil NAYLOR     21:05.86 7.68
6 Phil NAYLOR     24:13.55 6.69   6 Jenna COOPER     22:36.47 7.17

OTHER BSHRA RESULTS