BSHRA RESULTS Kinshaldy
7/8 January 2006
Organised by Graeme Marshall and John Carter
Kinshaldy Gallery

Electronic Event Timing provided by MIKROTIME Sport Systems

SATURDAY
B Class 4-6 DOGS
    4.4 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Simon Luxmoore 66   15:01.30 17.58
2 John CARTER 57   15:27.51 17.07
3 Chris KISKO 49   15:54.46 16.60
4 Chris WALKER 42   16:15.30 16.25
5 Mary RACKHAM 36   17:11.63 15.35
6 Wendy DRUMMOND 31   17:42.57 14.90
7 Alistair SPOWART 27   17:47.69 14.83
8 Jim MARSHALL 23   19:40.28 13.42
9 Ewan ROBERTSON 20   26:29.62 9.96
DISQ Brian SKILTON        
C4 Class 3-4 DOGS
    3.7 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Richard SARGENT 66   14:03.71 15.78
2 John CARTER 57   14:07.77 15.71
3 Simon MANNING 49   14:21.94 15.45
4 Sally LEICH 42   14:39.41 15.15
5 Tim GIBSON 36   14:46.29 15.03
6 Debi SCOTT 31   14:46.80 15.02
7 Simon LUXMOORE 27   14:52.89 14.92
8 Paul ROBERTSON 23   17:30.10 12.69
9 Sandra DUNN 20   18:52.25 11.77
DISQ Caroline KISKO        
DISQ Nicky SPOWART        
C3 Class 2-3 DOGS
    3.3 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Derek SHARP 66   12:52.81 15.37
2 Reece LONG 57   13:21.01 14.83
3 Chris MINDHAM 49   13:36.69 14.54
4 Debi SCOTT 42   13:37.41 14.54
5 Lee KELLY 36 Rookie 13:41.15 14.47
6 Patricia CLIFT 31   14:05.17 14.06
7 Sally LEICH 27 Vet 14:11.48 13.96
8 Sally FLETCHER 23 Vet 15:17.13 12.96
9 Tim HART 20   15:19.48 12.93
10 Shastra RAVEN 17   15:44.56 12.57
11 Dave BURRELL 14   15:54.94 12.44
12 Sharon SARGENT 12   16:04.31 12.32
13 Simon LUXMOORE 10 Vet 16:18.63 12.13
14 Hugh WAKKER 8   16:40.78 11.87
15 Suzanne ALEXANDER 6 Rookie 17:25.32 11.37
16 Trish HUDSON 5   18:22.87 10.77
17 Jim MARSHALL 4 Vet 18:35.94 10.65
D Class 2 DOGS
    2.4 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Steven STUDLEY 66   10:30.81 13.69
2 Tim HART 57 Vet 10:45.42 13.40
3 Reece LONG 49   10:49.88 13.29
4 Derek SHARP 42   10:54.75 13.19
5 Dave BURRELL 36   11:14.25 12.82
6 Trish HUDSON 31   11:20.82 12.69
7 Hugh SYM 27   11:28.51 12.54
8 Pauline SIRRELL 23   11:30.90 12.50
9 Cameron PACK 20   12:00.70 11.98
10 Chris MINDHAM 17 Vet 12:02.91 11.95
11 Judy WAKKER 14   12:38.48 11.40
12 Ewan ROBERTSON 12   12:40.42 11.37
13 Carol SINCLAIR 10 Rookie/Vet 14:00.93 10.27
14 David REYNOLDS 8   17:59.98 8.00
S Class 1 DOG SCOOTER
    1.5 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Caroline KISKO 66 Vet 06:37.49 13.60
2 Ewan ROBERTSON 57 Vet 06:46.01 13.30

SUNDAY
B Class 4-6 DOGS
    4.4 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Simon LUXMOORE 66   14:51.47 17.78
2 John CARTER 57   15:11.64 17.37
3 Chris KISKO 49   15:32.40 17.00
4 Brian SKILTON 42   15:36.32 16.92
5 Chris WALKER 36   17:03.49 15.48
6 Mary RACKHAM 31   17:27.42 15.13
7 Alistair SPOWART 27   18:08.03 14.56
8 Jim MARSHALL 23   18:12.57 14.49
9 Wendy DRUMMOND 20   19:26.93 13.57
10 Ewan ROBERTSON 17   26:26.03 9.99
C4 Class 3-4 DOGS
    3.7 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Caroline KISKO 66   13:29.11 16.46
2 Simon MANNING 57   13:44.86 16.15
3 Simon LUXMOORE 49   14:11.44 15.65
4 John CARTER 42   14:17.10 15.54
5 Richard SARGENT 36   14:20.99 15.47
6 Sally LEICH 31   14:34.29 15.24
7 Debi SCOTT 27   15:01.32 14.78
8 Tim GIBSON 23   15:01.59 14.77
9 Paul ROBERTSON 20   17:04.58 13.00
10 Nicky SPOWART 17   18:03.88 12.29
11 Sandra DUNN 14   19:19.93 11.48
    3.3 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Derek SHARP 66   12:52.30 15.39
2 Debi SCOTT 57   13:37.49 14.54
3 Chris MINDHAM 49   13:42.18 14.45
4 Reece LONG 42   14:00.89 14.13
5 Brian SKILTON 36 Vet 14:05.73 14.04
6 Tim HART 31   14:11.22 13.96
7 Patricia CLIFT 27   14:19.07 13.83
8 Dave BURRELL 23   15:16.47 12.97
9 Sally FLETCHER 20   15:29.30 12.79
10 Shastra RAVEN 17   16:05.40 12.31
11 Sharon SARGENT 14   16:48.20 11.79
12 Suzanne ALEXANDER 12 Rookie 16:56.86 11.68
13 Lee KELLY 10 Rookie 17:12.74 11.50
DISQ Hugh WAKKER 0      
D Class 2 DOGS
    2.4 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Reece LONG 66   10:02.97 14.33
2 Steven STUDLEY 57   10:15.79 14.03
3 Derek SHARP 49   10:44.51 13.40
4 Dave BURRELL 42 Vet 11:04.51 12.99
5 Trish HUDSON 36   11:08.75 12.91
6 Tim HART 31 Vet 11:16.98 12.76
7 Hugh SYM 27   11:24.23 12.63
8 Cameron PACK 23   11:26.17 12.59
9 Hugh WAKKER 20   11:39.97 12.34
10 Pauline SIRRELL 17   11:41.08 12.33
11 Ewan ROBERTSON 14   11:57.47 12.05
12 Chris MINDHAM 12 Vet 12:20.47 11.68
13 Kim MANNING 10   13:39.32 10.55
14 Carol SINCLAIR 8 Rookie/Vet 14:34.18 9.89
S Class 1 DOG SCOOTER
    1.5 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Ewan ROBERTSON 66 Vet 06:38.57 13.53
2 Caroline KISKO 57 Vet 06:45.00 13.33

OTHER BSHRA RESULTS