BSHRA RESULTS Kings Forest
17/18 December 2005
Organised by Mark Lawson and Chris Kisko
Kings Gallery

Electronic Event Timing provided by MIKROTIME Sport Systems

SATURDAY
B Class 4-6 DOGS
    4.3 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Simon LUXMOORE 66   14:34.57 17.69
2 Chris KISKO 57   15:07.26 17.07
3 Chris WALKER 49   15:59.37 16.14
4 Brian COLLINS 42   16:15.34 15.88
5 Trevor FAGG 36   16:35.23 15.56
6 Debi SCOTT 31   17:20.16 14.88
7 Sally LEICH 27   17:20.84 14.87
8 Mary Rackham 23   18:18.50 14.10
9 Andrew GRISBROOKE 20   18:38.71 13.83
10 Allen BLUNT 17   18:56.10 13.63
11 Dave WILLIAMS 14   20:54.09 12.34
12 Steve GRINHAM 12   20:54.52 12.33
DNF John CARTER        
DNF Brian SKILTON        
DNF Alistair SPOWART        
C4 Class 3-4 DOGS
    3.8 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Caroline KISKO 66   13:29.61 16.89
2 Richard SARGENT 57   14:23.83 15.83
3 Sally LEICH 49   14:40.68 15.53
4 Simon MANNING 42   14:46.06 15.44
5 Dan STOREY 36   14:59.10 15.22
6 John CARTER 31   15:01.30 15.18
7 Barbara STANIER 27   15:03.45 15.15
8 Tim GIBSON 23   15:09.05 15.05
9 Marina McLEAN 20   15:13.80 14.97
10 Lorraine LEFEVRE 17   15:58.92 14.26
11 Simon LUXMOORE 14   16:08.09 14.13
12 Debbie FAGG 12   17:17.74 13.18
13 Paul ROBERTSON 10   17:23.53 13.10
14 Mags HOLT 8   17:53.28 12.75
15 Nicky SPOWART 6   17:59.45 12.68
16 Dave WILLIAMS 5   18:14.02 12.50
17 Rennie WEYMOUTH 4   19:08.38 11.92
18 Emma BROWN 3 Rookie 19:50.98 11.49
19 Gordon REDFORD 2 Rookie 20:32.65 11.09
20 Dave FUNNELL 1   21:45.01 10.48
21 Sharon VINGOE 0   21:47.50 10.46
22 Leah COLDHAM 0   22:40.40 10.06
23 Kristy ALLEN 0   23:44.91 9.60
24 Sue JONES 0 Rookie/Vet 27:04.45 8.42
DNF Debi SCOTT 0      
DNS Mike COOKE 0 Rookie    
DNS Andrew GRISBROOKE 0      
DNS Mary CHAMBERLAIN 0      
DNS Christine HARWOOD 0      
C3 Class 2-3 DOGS
    3.4 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Derek SHARP 66   12:37.28 16.17
2 Reece LONG 57   12:53.52 15.81
3 Lee KELLY 49 Rookie 13:13.48 16.17
4 Phil HELLEUR 42   13:47.96 15.81
5 Debi SCOTT 36   14:11.40 15.44
6 Andrew GRISBROOKE 31   14:23.05 14.78
7 Julia SIMS 27   14:30.74 14.38
8 Tim HART 23   14:32.57 14.18
9 Dan STOREY 20   14:35.80 14.05
10 Patricia CLIFT 17   14:39.89 14.02
11 Katrina NURSE 14   14:43.63 13.97
12 Brian SKILTON 12 Vet 14:56.01 13.91
13 Jane WELLSTEAD 10   15:02.68 13.85
14 Amanda PALMER 8   15:09.23 13.66
15 Julie FOARD 6 Vet 15:11.13 13.55
16 Sally FLETCHER 5   15:14.27 13.47
17 Steven STUDLEY 4   15:15.92 13.44
18 Dave BURRELL 3   15:17.90 13.39
19 Mel HANNAM 2   15:21.42 13.36
20 Rennie WEYMOUTH 1   16:27.77 13.33
21 Sharon SARGENT 0   16:30.79 13.29
22 John CARTER 0   16:52.81 12.39
23 Dee BIRD 0   16:57.35 12.35
24 Dave FUNNELL 0   17:01.27 12.08
25 Philip LOWE 0 Rookie/Vet 17:11.57 12.04
26 Trish HUDSON 0   17:17.63 11.99
27 Sally NUNN 0   17:35.72 11.86
28 Sarah KING 0   17:51.08 11.79
29 Craig RUSHTON 0 Mals 23:38.16 11.59
DNF Gareth BOWYER 0      
DNS Chris MINDHAM 0      
DNS Angie ALLEN 0      
D Class 2 DOGS
    2.8 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Paul BATE 66   11:08.84 15.07
2 Reece LONG 57   11:24.16 14.74
3 Derek SHARP 49   11:40.92 14.38
4 Pauline SIRRELL 42   11:46.80 14.26
5 Dave BURRELL 36 Vet 11:56.34 14.08
6 Tim HART 31 Vet 12:07.19 13.87
7 Trish HUDSON 27   12:17.02 13.68
8 Hugh SYM 23   12:20.87 13.60
9 Steve ROOKE 20   12:55.19 13.01
10 Paul REGAN 17   13:10.68 12.74
11 Simon STACKHOUSE 14   13:17.30 12.65
12 Mark LAWSON 12   13:20.07 12.60
13 Karen STEVENTON 10   13:52.84 12.10
14 Paul ROBERTSON 8   13:54.48 12.09
15 Dave FUNNELL 6   13:55.65 12.06
16 Katrina NURSE 5 Vet 14:11.79 11.83
17 Allen BLUNT 4   15:28.49 10.86
18 Christian ULF-HANSEN 3   15:47.93 10.63
DNF Phil HELLEUR 0      
S Class 1 DOG SCOOTER
    1 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Dee BIRD 66   04:19.35 13.90
2 Simon STACKHOUSE 57   04:37.35 13.00
3 Caroline KISKO 49 Vet 05:00.07 12.00
4 Rennie WEYMOUTH 42   05:15.33 11.43
5 Lorraine LEFEVRE 36   05:34.77 10.75
6 Chris WELLSTEAD 31 Rookie 07:04.92 8.47
DM Class 1 or 2 MALAMUTES
    2.6 MILES    
Pos Name   Notes Time Ave. MPH
1 Simon ATHERTON     14:25.99 11.64
2 Lorraine LEFEVRE     16:05.44 10.45
3 Ian MUNCASTER     16:58.07 9.90
4 Phil CASH     17:03.28 9.85
5 Jan SAPSFORD     18:06.38 9.28
6 Terry COLDHAM     18:49.56 8.92
7 Neil RIVERS     19:07.99 8.78
8 Barbara CHEETHAM     21:02.63 7.98
9 Barbara STANIER     21:58.05 7.65
10 Leah COLDHAM     22:54.01 7.34
11 John FINHAM     23:35.23 7.12
12 Wayne CLARK     24:03.30 6.99

SUNDAY
B Class 4-6 DOGS
    4.3 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Simon LUXMOORE 66   14:29.45 17.81
2 John CARTER 57   14:29.58 17.79
3 Brian SKILTON 49   14:41.40 17.57
4 Brian COLLINS 42   15:48.39 16.33
5 Trevor FAGG 36   16:21.43 15.78
6 Mary RACKHAM 31   16:35.58 15.54
7 Chris WALKER 27   16:42.02 15.45
8 Alistair SPOWART 23   17:00.63 15.16
9 Sally LEICH 17   17:01.54 15.15
10 Andrew GRISBROOKE 20   17:02.04 15.15
11 Alan HICKMOTT 14   17:02.52 15.13
12 Dave WILLIAMS 12   19:34.25 13.19
13 Allen BLUNT 10   19:49.54 13.01
14 Steve GRINHAM 8   20:45.09 12.43
DNF Chris KISKO 0      
C4 Class 3-4 DOGS
    3.8 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Caroline KISKO 66   13:57.72 16.32
2 Dan STOREY 57   14:13.25 16.04
3 Simon MANNING 49   14:16.95 15.96
4 Richard SARGENT 42   14:18.41 15.94
5 Sally LEICH 36   14:21.48 15.89
6 Marina McLEAN 31   14:27.54 15.76
7 Barbara STANIER 27   14:39.07 15.56
8 Debi SCOTT 23   14:45.07 15.46
9 John CARTER 20   14:48.33 15.41
10 Tim GIBSON 17   14:59.08 15.22
11 Simon LUXMOORE 14   15:24.47 14.81
12 Dave WILLIAMS 12   15:49.11 14.42
13 Debbie FAGG 10   16:18.54 13.97
14 Paul ROBERTSON 8   16:59.11 13.42
15 Mags HOLT 6   17:35.57 12.95
16 Nicky SPOWART 5   17:47.55 12.81
17 Dave FUNNELL 4   18:17.02 12.47
18 Gordon REDFORD 3 Rookie 18:57.49 12.03
19 Rennie WEYMOUTH 2   19:01.01 11.99
20 Emma BROWN 1 Rookie 19:31.82 11.67
21 Leah COLDHAM 0   19:42.73 11.56
22 Sharon VINGOE 0   19:51.87 11.48
DISQ Andrew GRISBROOKE 0      
DISQ Sue JONES 0 Rookie/Vet    
C3 Class 2-3 DOGS
    3.4 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Derek SHARP 66   12:11.57 16.72
2 Reece LONG 57   12:37.17 16.17
3 Chris MINDHAM 49   12:50.06 15.90
4 Debi SCOTT 42   12:54.44 15.81
5 Steve BEACH 36   13:07.18 15.55
6 Phil HELLEUR 31   13:11.82 15.45
7 Patricia CLIFT 27   13:20.54 15.28
8 Andrew GRISBROOKE 23   13:26.25 15.19
DISQ Gareth BOWYER 20   13:30.46 15.11
10 Tim HART 17   13:31.45 15.09
11 Julia SIMS 14   13:59.42 14.59
12 Brian SKILTON 12 Vet 14:25.14 14.15
13 Dave BURRELL 10   14:29.85 14.07
14 Jane WELLSTEAD 8   14:38.86 13.92
15 Steven STUDLEY 6   14:40.97 13.89
16 Julie FOARD 5 Vet 14:49.96 13.75
17 John CARTER 4   15:11.27 13.44
18 Mel HANNAM 3   15:18.23 13.33
19 Dan STOREY 2   15:29.12 13.18
20 Sally FLETCHER 1   15:30.07 13.16
21 Dave FUNNELL 0   15:31.04 13.15
22 Sharon SARGENT 0   15:49.85 12.88
23 Rennie WEYMOUTH 0   16:11.78 12.59
24 Lee KELLY 0 Rookie 16:17.89 12.52
25 Philip LOWE 0 Rookie/Vet 16:29.05 12.38
26 Trish HUDSON 0   17:35.49 11.60
DNS Amanda PALMER 0      
DISQ Sally NUNN 0      
DISQ Sarah KING 0      
D Class 2 DOGS
    2.8 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Paul BATE 66   10:48.35 15.56
2 Reece LONG 57   11:05.45 15.16
3 Derek SHARP 49   11:18.38 14.87
4 Dave BURRELL 42 Vet 11:21.46 14.80
5 Phil HELLEUR 36   11:26.04 14.69
6 Tim HART 31 Vet 11:38.76 14.42
7 Chris MINDHAM 27 Vet 11:44.89 14.30
8 Trish HUDSON 23   11:49.02 14.22
9 Dave FUNNELL 20   11:54.18 14.12
10 Steve ROOKE 17   12:06.74 13.87
11 Mark LAWSON 14   12:27.57 13.48
12 Hugh SYM 12   12:31.49 13.42
13 Paul REGAN 10   12:46.69 13.14
14 Karen STEVENTON 8   13:16.95 12.65
15 Pauline SIRRELL 6   13:22.82 12.55
16 Simon STACKHOUSE 5   14:02.15 11.97
17 Christian ULF-HANSEN 4   15:10.54 11.06
S Class 1 DOG SCOOTER
    1.5 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Dee BIRD 66   06:14.37 14.44
2 Caroline KISKO 57 Vet 06:58.51 12.89
3 Chris WELLSTEAD 49 Rookie 07:07.38 12.65
4 Simon STACKHOUSE 42   07:09.52 12.56
5 Rennie WEYMOUTH 36   07:29.00 12.03
6 Allen BLUNT 31   08:10.44 11.02
7 Ian MUNCASTER 27   09:15.24 9.73
DM Class 1 or 2 MALAMUTES
    2.6 MILES    
Pos Name   Notes Time Ave. MPH
1 Simon ATHERTON     14:36.80 11.49
2 Mark OWEN     16:04.28 10.46
3 Paul PATEMAN     17:54.62 9.38
4 Neil RIVERS     19:31.18 8.61
5 Leah COLDHAM     19:36.90 8.56
6 Sally HART     19:50.50 8.47
7 Terry COLDHAM     20:41.12 8.12
8 Barbara CHEETHAM     20:49.82 8.06
9 Ian MUNCASTER     21:23.63 7.85
10 Wayne CLARK     22:16.14 7.54
11 John FINAN     22:35.35 7.44

OTHER BSHRA RESULTS