BSHRA RESULTS Elveden
4/5 February 2006
Organised by Sindy and Shafi Ratani
Elveden Gallery

Electronic Event Timing provided by MIKROTIME Sport Systems

SATURDAY   SUNDAY
B Class 4-6 DOGS   B Class 4-6 DOGS
    4.2 MILES           3.6 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH   Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Chris KISKO 66   13:50.14 18.22   1 Brian SKILTON 66   11:23.82 18.95
2 Simon LUXMOORE 57   13:50.61 18.19   2 Simon LUXMOORE 57   11:40.42 18.51
3 Andrew GRISBROOKE 49   14:48.72 17.01   3 Chris KISKO 49   11:54.87 18.13
4 Sally LEICH 42   14:57.17 16.86   4 Andrew GRISBROOKE 42   12:15.73 17.61
5 Chris WALKER 36   15:09.78 16.62   5 Chris WALKER 36   12:30.67 17.26
6 Mary RACKHAM 31   15:10.65 16.60   6 Sally LEICH 31   12:43.20 16.99
7 Trevor FAGG 27   15:23.32 16.38   7 Trevor FAGG 27   12:52.33 16.79
8 Brian COLLINS 23   15:27.46 16.31   8 Mary RACKHAM 23   13:19.67 16.20
9 Alistair SPOWART 20   16:59.18 14.84   9 Brian COLLINS 17   13:27.34 16.06
10 Mags HOLT 17   17:02.19 14.79   10 Alistair SPOWART 20   14:02.69 15.37
11 Sharon VINGOE 14   18:15.59 13.80   11 Mags HOLT 14   14:16.74 15.12
12 Alan HICKMOTT 12   18:20.64 13.73   12 Sharon VINGOE 12   15:01.26 14.38
13 Allen BLUNT 10   18:36.28 13.55   13 Alan HICKMOTT 10   15:14.71 14.16
14 Brian SKILTON 8   19:08.23 13.17   14 Allen BLUNT 8   16:48.41 12.86
15 Steve GRINHAM 7   21:20.79 11.80   15 Steve GRINHAM 7   17:38.61 12.24
16 Dave WILLIAMS 6   21:40.34 11.63              
C4 Class 3-4 DOGS   C4 Class 3-4 DOGS
    3.6 MILES           3.3 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH   Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Caroline KISKO 66   12:29.21 17.30   1 Caroline KISKO 66   11:24.15 17.37
2 Richard SARGENT 57   12:50.02 16.83   2 Simon LUXMOORE 57   11:35.50 17.09
3 Sally LEICH 49   13:05.52 16.49   3 Simon MANNING 49   11:39.78 16.97
4 Simon LUXMOORE 42   13:13.11 16.34   4 Dan STOREY 42   11:51.71 16.69
5 Tim GIBSON 36   13:23.56 16.12   5 Sally LEICH 36   12:00.60 16.48
6 Barbara STANIER 31   13:23.84 16.12   6 Tim GIBSON 31   12:12.91 16.21
7 Dan STOREY 27   13:28.67 16.02   7 Andrew GRISBROOKE 27   12:22.25 16.01
8 Andrew GRISBROOKE 23   13:41.43 15.79   8 Barbara STANIER 23   12:30.71 15.82
9 Marina McLEAN 20   13:50.85 15.60   9 Debi SCOTT 20   12:31.84 15.80
10 Debi SCOTT 17   13:53.67 15.54   10 Marina McLEAN 17   12:46.04 15.51
11 Simon MANNING 14   13:57.76 15.47   11 Paul ROBERTSON 14   13:26.42 14.74
12 Katrina NURSE 12   14:03.11 15.37   12 Dave WILLIAMS 12   13:40.53 14.47
13 Paul ROBERTSON 10   15:13.65 14.18   13 Julie FOARD 10 Vet 13:43.73 14.42
14 Julie FOARD 8 Vet 15:23.17 14.04   14 Debbie FAGG 8   14:12.26 13.94
15 Dave WILLIAMS 6   15:51.52 13.61   15 Emma BROWN 6 Rookie 14:36.01 13.56
16 Emma BROWN 5 Rookie 15:58.68 13.51   16 Rennie WEYMOUTH 5   15:01.46 13.19
17 Debbie FAGG 4   16:05.50 13.43   17 Sharon VINGOE 4   15:37.74 12.67
18 Nicky SPOWART 3   16:23.46 13.18   18 Dave FUNNELL 3   16:04.61 12.31
19 Dave FUNNELL 2   17:23.71 12.41   19 Nicky SPOWART 2   16:07.02 12.29
20 Sharon VINGOE 1   17:55.71 12.04   20 Sue JONES 1 Vet 19:32.98 10.13
21 Frank CURTIS 0 Mals/Rookie 23:21.45 9.25   21 Sue SMITH 0 Mals 19:51.70 9.97
22 Sue JONES 0 Vet 24:35.74 8.78   22 Frank CURTIS 0 Mals/Rookie 21:01.46 9.42
23 Sue SMITH 0 Mals 26:14.26 8.23              
DISQ Rennie WEYMOUTH 0                    
C3 Class 2-3 DOGS   C3 Class 2-3 DOGS
    3.3 MILES           2.9 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH   Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Derek SHARP 66   12:01.41 16.48   1 Chris MINDHAM 66   10:55.71 15.91
2 Chris MINDHAM 57   12:22.33 16.01   2 Lee KELLY 57   11:04.24 15.72
3 Reece LONG 49   12:30.64 15.82   3 Reece LONG 49   11:04.95 15.70
4 Phil HELLEUR 42   12:35.25 15.74   4 Debi SCOTT 42   11:08.04 15.63
5 Debi SCOTT 36   12:40.09 15.63   5 Phil HELLEUR 36   11:10.10 15.58
6 Lee KELLY 31 Rookie 12:45.08 15.53   6 Steve BEACH 31   11:10.64 15.56
7 Brian SKILTON 27 Vet 13:11.74 15.00   7 Derek SHARP 27   11:17.07 15.42
8 Jane WELLSTEAD 23   13:20.96 14.83   8 Dan STOREY 23   11:32.80 15.06
9 Dan STOREY 20   13:21.31 14.83   9 Tim HART 20   11:55.07 14.60
10 Patricia CLIFT 17   13:28.98 14.68   10 Patricia CLIFT 17   11:57.60 14.54
11 Sarah KING 14   13:46.53 14.37   11 Andrew GRISBROOKE 14   12:06.47 14.38
12 Sally FLETCHER 12   13:53.02 14.26   12 Jane WELLSTEAD 12   12:21.54 14.07
13 Tim HART 10   14:01.06 14.13   13 Sally FLETCHER 10   12:23.91 14.03
14 Dave BURRELL 8   14:39.26 13.52   14 Brian SKILTON 8 Vet 12:31.40 13.90
15 Barbara TERRY 6   14:42.26 13.47   15 Barbara TERRY 6   12:51.24 13.54
16 Andrew GRISBROOKE 5   14:49.33 13.36   16 Dave BURRELL 5   13:07.05 13.27
17 Dee BIRD 4   15:04.60 13.13   17 Dee BIRD 4   13:29.50 12.90
18 Rennie WEYMOUTH 3 Vet 15:24.86 12.84   18 Rennie WEYMOUTH 3   13:35.94 12.79
19 Katrina NURSE 2   15:38.25 12.67   19 Dave FUNNELL 2   13:43.41 12.69
20 Trish HUDSON 1   16:06.99 12.29   20 Sarah KING 1   14:27.03 12.04
21 Martin RILEY 0   16:41.81 11.86   21 Trish HUDSON 0   14:39.41 11.88
22 Angie ALLEN 0   17:35.13 11.26              
23 Sally NUNN 0   18:14.78 10.85              
24 Dave FUNNELL 0   19:31.38 10.15              
D Class 2 DOGS   D Class 2 DOGS
    2.4 MILES           2.4 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH   Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Reece LONG 66   09:45.05 14.77   1 Derek SHARP 66 Vet 09:40.76 14.87
2 Steven STUDLEY 57   10:47.66 13.33   2 Christian ULF-HANSEN 57   10:25.26 13.82
3 Christian ULF-HANSEN 49   11:04.30 13.01   3 Trish HUDSON 49   10:47.74 13.33
4 Derek SHARP 42   11:07.49 12.95   4 Dave BURRELL 42   11:03.62 13.01
5 Hugh SYM 36   11:12.29 12.86   5 Phil HELLEUR 36   11:07.94 12.93
6 Dave BURRELL 31 Vet 11:14.37 12.82   6 Steven STUDLEY 57   11:09.69 12.90
7 Tim HART 27 Vet 11:34.28 12.45   7 Reece LONG 66   11:09.81 12.90
8 Glynis CAMERON 23   11:34.69 12.43   8 Mike COOKE 23 Rookie 11:18.83 12.72
9 Trish HUDSON 20   11:38.34 12.38   9 Pauline SIRRELL 20   11:26.95 12.58
10 Mike COOKE 17 Rookie 11:54.55 12.08   10 Tim HART 17 Vet 11:35.16 12.43
11 Steve ROOKE 14   12:11.35 11.82   11 Hugh SYM 14   11:40.29 12.34
12 Sandy SIMPSON 12 Rookie 12:31.27 11.50   12 Glynis CAMERON 12   12:18.90 11.69
13 Simon STACKHOUSE 10 Rookie 12:40.79 11.35   13 Paul REGAN 10   12:19.36 11.69
14 Chris MINDHAM 8 Vet 12:51.75 11.19   14 Chris MINDHAM 8 Vet 12:27.31 11.57
15 Pauline SIRRELL 6   12:53.06 11.18   15 Dave FUNNELL 6   12:37.41 11.41
16 Dave FUNNELL 5   12:57.18 11.12   16 Sandy SIMPSON 5 Rookie 13:03.96 11.02
17 Paul REGAN 4   13:11.38 10.92   17 Gordon REDFORD 4   13:08.88 10.95
18 Gordon REDFORD 3   14:07.60 10.19   18 Simon STACKHOUSE 3 Rookie 13:30.99 10.65
19 Phil HELLEUR 2   15:01.41 9.59   19 Steve BIDDLECOMBE 2   13:32.72 10.63
S Class 1 DOG SCOOTER   S Class 1 DOG SCOOTER
    1.5 MILES           1.5 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH   Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Dee BIRD 66   06:26.85 13.95   1 Dee BIRD 66   06:41.13 13.47
2 Caroline KISKO 57 Vet 06:53.25 13.08   2 Caroline KISKO 57 Vet 07:03.69 12.74
3 Rennie WEYMOUTH 49   07:07.89 12.62   3 Rennie WEYMOUTH 49   07:06.93 12.65
4 Chris WELLSTEAD 42 Rookie 07:13.43 12.47   4 Christian ULF-HANSEN 42   07:33.58 11.89
5 Christian ULF-HANSEN 36   07:22.22 12.22   5 Chris WELLSTEAD 36 Rookie 07:35.17 11.87
6 Simon STACKHOUSE 31   07:45.73 11.59   6 Simon STACKHOUSE 31   08:00.25 11.25
7 Allen BLUNT 27   09:09.01 9.84   7 Allen BLUNT 27   09:09.37 9.84
8 Jenna COOPER 23 Rookie 11:09.38 8.07   8 Jenna COOPER 23   10:07.25 8.90
              9 Ian MUNCASTER 0 Mal 10:22.14 8.68
DM Class 1 or 2 MALAMUTES   DM Class 1 or 2 MALAMUTES
    2.4 MILES           2.4 MILES    
Pos Name   Notes Time Ave. MPH   Pos Name   Notes Time Ave. MPH
1 Simon ATHERTON     13:05.01 11.01   1 Simon ATHERTON     13:26.77 10.71
2 Jez HUTCHCROFT     13:58.08 10.31   2 Jez HUTCHCROFT     13:30.40 10.67
3 Gary FLETCHER     14:52.92 9.68   3 Sue SMITH     15:17.63 9.41
4 Sue SMITH     15:21.98 9.37   4 Ian MUNCASTER     16:19.57 8.82
5 Ian MUNCASTER     15:52.96 9.07   5 Gary FLETCHER     17:24.40 8.28
6 Sally HART     20:24.31 7.06   6 Paul PATEMAN     17:53.98 8.04
7 Phil NAYLOR     21:08.53 6.81   7 Diane JACKSON     19:20.46 7.45
8 Neil PARTRIDGE-BEBB     29:08.47 4.94   8 Phil NAYLOR     19:31.97 7.37
              9 Sally HART     21:14.58 6.78
              10 Lorna BUTLER     23:55.08 6.02
              11 Stuart BARTLETT     27:55.08 5.16
              12 Neil PARTRIDGE-BEBB     30:02.64 4.79

OTHER BSHRA RESULTS