BSHRA RESULTS Brandon Park
3/4 December 2005
Organised by Sally Leich and Forstal
Brandon Gallery

Electronic Event Timing provided by MIKROTIME Sport Systems

SATURDAY
B Class 4-6 DOGS
    3.2 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Chris KISKO 66   10:00.84 19.17
2 Simon LUXMOORE 57   10:01.79 19.14
3 John CARTER 49   10:18.34 18.64
4 Brian SKILTON 42   10:33.67 18.17
5 Mary Rackham 36   10:57.37 17.53
6 Brian COLLINS 31   10:58.34 17.51
7 Andrew GRISBROOKE 27   11:26.42 16.79
8 Chris WALKER 23   11:35.04 16.58
9 Trevor FAGG 20   11:48.69 16.25
10 Alistair SPOWART 17   12:02.31 15.96
11 Allen BLUNT 14   13:04.35 14.69
12 Steve GRINHAM 12   14:33.45 13.20
13 Dave WILLIAMS 10   14:33.56 13.18
C4 Class 3-4 DOGS
    2.7 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Caroline KISKO 66   08:57.81 18.07
2 Sally LEICH 57   09:35.06 16.90
3 Simon MANNING 49   09:49.01 16.50
4 Andrew GRISBROOKE 42   09:51.36 16.45
5 Dan STOREY 36   09:52.16 16.42
6 Richard SARGENT 31   09:55.94 16.31
7 Tim GIBSON 27   10:00.68 16.17
8 Lorraine LEFEVRE 23   10:04.27 16.09
9 Debi SCOTT 20   10:11.30 15.91
10 Marina McLEAN 17   10:26.13 15.53
11 Barbara STANIER 14   10:31.25 15.40
12 John CARTER 12   10:39.85 15.19
13 Simon LUXMOORE 10   10:52.15 14.91
14 Trevor FAGG 8   10:56.02 14.82
15 Paul ROBERTSON 6   11:11.06 14.49
16 Mike COOKE 5   11:26.68 14.15
17 Alan HICKMOTT 4   11:31.44 14.07
18 Nicky SPOWART 3   11:42.16 13.85
19 Adrian NICHOLS 2 Vet 11:51.49 13.67
20 Dave WILLIAMS 1   11:57.05 13.56
21 Mags HOLT 0   12:04.59 13.41
22 Tracy DART 0 Rookie 12:31.53 12.93
23 Rennie WEYMOUTH 0   12:36.08 12.86
24 Sharon VINGOE 0   12:47.95 12.66
25 Kirsty ALLEN 0   13:08.34 12.34
26 Dave FUNNELL 0   13:24.21 12.09
27 Sue JONES 0 Rookie 14:45.74 10.97
28 Emma BROWN 0 Rookie 18:06.16 8.95
C3 Class 2-3 DOGS
    2.7 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Derek SHARP 66   09:35.16 16.90
2 Chris MINDHAM 57   09:54.06 16.36
3 Debi SCOTT 49   10:29.71 15.43
4 Phil HELLEUR 42   10:30.19 15.43
5 Gareth BOWYER 36   10:31.50 15.40
6 Reece LONG 31   10:34.47 15.33
7 Steve BEACH 27   10:39.79 15.19
8 Julia SIMS 23   10:57.50 14.77
9 Patricia CLIFT 20   10:59.51 14.73
10 Brian SKILTON 17 Vet 11:24.09 14.21
11 Lee KELLY 14 Rookie 11:26.53 14.15
12 Sally FLETCHER 12   11:29.56 14.09
13 Dave BURRELL 10   11:32.04 14.05
14 Dan STOREY 8   11:39.76 13.89
15 Sarah KING 6   11:50.79 13.67
16 Steven STUDLEY 5   11:52.57 13.63
17 Kelly DONALDSON 4   11:53.19 13.63
18 Sharon SARGENT 3   12:01.41 13.48
19 Shastra RAVEN 2   12:04.43 13.43
20 Andrew GRISBROOKE 1   12:27.93 12.99
21 Mel HANNAH 0   12:27.98 12.99
22 Anthony REES 0   12:30.08 12.96
23 Jane WELLSTEAD 0   12:31.15 12.94
24 Rennie WEYMOUTH 0   12:33.56 12.89
25 Tim HART 0   12:33.93 12.89
26 Julie FOARD 0 Vet 12:53.32 12.57
27 Trish HUDSON 0   13:13.50 12.26
28 Philip LOWE 0 Rookie/Vet 13:28.58 12.01
29 Gordon REDFORD 0 Rookie 13:56.20 11.63
30 Glynn NUNN 0 Rookie/Vet 15:14.00 10.63
31 Dave FUNNELL 0   15:20.14 10.57
32 Sally NUNN 0   15:36.31 10.38
D Class 2 DOGS
    2.3 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Reece LONG 66   08:54.97 15.48
2 Dave BURRELL 57 Vet 09:52.84 13.96
3 Kirsty DOBSON 49   09:56.26 13.89
4 Derek SHARP 42   09:57.67 13.85
5 Tim HART 36 Vet 09:59.68 13.80
6 Dee BIRD 31   10:01.87 13.75
7 Pauline SIRRELL 27   10:06.71 13.64
8 Chris MINDHAM 23   10:23.13 13.29
9 Steve ROOKE 20 Vet 10:26.99 13.21
10 Trish HUDSON 17   10:34.81 13.04
11 Mark LAWSON 14   10:40.05 12.94
12 Paul BATE 12   10:42.25 12.90
13 Hugh SYM 10   10:51.64 12.70
14 Simon STACKHOUSE 8   11:11.91 12.32
15 Carl BENNETT 6 Rookie 11:16.07 12.25
16 Keith MURRAY 5 Rookie 11:19.55 12.18
17 Dave FUNNELL 4   11:32.53 11.95
18 Paul ROBERTSON 3   11:48.80 11.68
19 Christian ULF-HANSEN 2   12:08.76 11.36
20 Allen BLUNT 1   14:48.79 9.31
S Class 1 DOG SCOOTER
    1.2 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Chris WELLSTEAD 66 Rookie/Vet 05:30.15 13.09
2 Dee BIRD 57   05:36.49 12.86
3 Caroline KISKO 49 Vet 05:41.63 12.63
4 Rennie WEYMOUTH 42   06:14.75 11.52
5 Simon STACKHOUSE 36   06:44.50 10.69
6 Martyn HUGHES 31   07:35.96 9.47
DM Class 1 or 2 MALAMUTES
    2.3 MILES    
Pos Name   Notes Time Ave. MPH
1 Ian MUNCASTER     13:31.17 10.21
2 Martyn HUGHES     14:57.81 9.22
3 Lorraine LEFEVRE     15:01.85 9.18
4 Sally HART     19:25.99 7.10

SUNDAY
B Class 4-6 DOGS
    3.2 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Simon LUXMOORE 66   09:55.79 19.33
2 Brian SKILTON 57   10:07.39 18.98
3 John CARTER 49   10:14.74 18.73
4 Chris KISKO 42   10:16.66 18.67
5 Chris WALKER 36   10:57.21 17.53
6 Brian COLLINS 31   10:58.85 17.48
7 Trevor FAGG 27   11:04.17 17.35
8 Andrew GRISBROOKE 23   11:04.21 17.35
9 Mary RACKHAM 20   11:13.72 17.09
10 Sally LEICH 17   11:22.18 16.89
11 Alistair SPOWART 14   12:20.75 15.55
12 Dave WILLIAMS 12   13:33.48 14.17
13 Allen BLUNT 10   13:36.54 14.10
14 Steve GRINHAM 8   14:18.14 13.43
C4 Class 3-4 DOGS
    2.7 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Caroline KISKO 66   09:11.17 17.64
2 Simon MANNING 57   09:38.05 16.82
3 Sally LEICH 49   09:42.80 16.67
4 Dan STOREY 42   09:44.03 16.64
5 Andrew GRISBROOKE 36   09:58.04 16.25
6 Richard SARGENT 31   10:03.40 16.12
7 Barbara STANIER 27   10:11.51 15.88
8 Marina McLEAN 23   10:12.93 15.86
9 Tim GIBSON 20   10:13.84 15.83
10 Debi SCOTT 17   10:21.71 15.63
11 Simon LUXMOORE 14   10:56.53 14.79
12 Dave WILLIAMS 12   10:58.61 14.75
13 Mike COOKE 10   10:59.73 14.73
14 Paul ROBERTSON 8   11:14.69 14.40
15 Debbie FAGG 6   11:17.64 14.34
16 John CARTER 5   11:18.79 14.32
17 Alan HICKMOTT 4   11:50.06 13.69
18 Adrian NICHOLS 3 Vet 11:54.88 13.59
19 Mags HOLT 2   11:59.84 13.50
20 Nicky SPOWART 1   12:23.72 13.06
21 DAVE FUNNELL 0   12:56.19 12.53
22 Rennie WEYMOUTH 0   13:04.12 12.40
23 Kirsty ALLEN 0   13:06.55 12.35
24 Sharon VINGOE 0   13:07.22 12.35
25 Leah COLDHAM 0   13:12.48 12.27
26 Sue JONES 0 Rookie 14:59.73 10.80
27 Emma BROWN 0 Rookie 17:03.01 9.50
DNS Tracy DART 0 Rookie    
C3 Class 2-3 DOGS
    2.7 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Derek SHARP 66   09:38.51 16.79
2 Reece LONG 57   09:51.57 16.42
3 Gareth BOWYER 49   10:35.78 15.28
4 Tim HART 42   10:44.98 15.07
5 Patricia CLIFT 36   10:45.55 15.05
6 Debi SCOTT 31   10:53.10 14.89
7 Chris MINDHAM 27   10:55.68 14.82
8 Julia SIMS 23   11:01.82 14.68
9 Sarah KING 20   11:06.13 14.59
10 Shastra RAVEN 17   11:07.21 14.57
11 Steven STUDLEY 14   11:27.57 14.13
12 Dan STOREY 12   11:31.45 14.07
13 Katrina NURSE 10   11:33.56 14.01
14 Sally FLETCHER 8   11:42.10 13.85
15 Julie FOARD 6 Vet 11:43.55 13.81
16 Kelly DONALDSON 5   11:58.02 13.54
17 Brian SKILTON 4 Vet 11:58.65 13.52
18 Lee KELLY 3 Rookie 11:59.55 13.50
19 Dave BURRELL 2   12:11.67 13.28
20 Rennie WEYMOUTH 1   12:19.85 13.14
21 Anthony REES 0   12:34.58 12.87
22 Sharon SARGENT 0   12:35.24 12.87
23 Andrew GRISBROOKE 0   12:59.19 12.48
24 Dave FUNNELL 0   12:59.30 12.48
25 Trish HUDSON 0   13:53.35 11.67
26 Philip LOWE 0 Rookie/Vet 14:10.59 11.42
27 Jane WELLSTEAD 0   14:18.35 11.33
28 Mel HANNAH 0   14:36.76 11.08
29 Tracy DART 0 Rookie 14:48.85 10.93
30 Sally NUNN 0   14:54.33 10.87
31 Angie ALLEN 0 Vet 15:03.31 10.76
32 Glynn NUNN 0 Rookie 15:33.51 10.41
33 Gordon REDFORD 0 Rookie 16:06.45 10.06
34 Mark OWEN 0   19:21.18 8.37
35 Leah COLDHAM 0   47:16.01 3.43
D Class 2 DOGS
    2.3 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Reece LONG 66   09:41.75 14.23
2 Derek SHARP 57   09:56.26 13.89
3 Carl BENNETT 49 Rookie 10:02.00 13.75
4 Tim HART 42   10:12.19 13.53
5 Steve ROOKE 36 Vet 10:13.64 13.49
6 Paul BATE 31   10:14.69 13.46
7 Dave BURRELL 27 Vet 10:21.09 13.33
8 Trish HUDSON 23   10:32.71 13.08
9 Simon MANNING 20   10:34.30 13.06
10 Hugh SYM 17   10:38.66 12.96
11 Pauline SIRRELL 14   10:40.07 12.94
12 Keith MURRAY 12 Rookie 10:48.06 12.78
13 Katrina NURSE 10 Vet 11:09.58 12.36
14 DAVE FUNNELL 8   11:10.83 12.34
15 Mark LAWSON 6   11:12.82 12.30
16 Chris MINDHAM 5   11:54.61 11.58
17 Simon STACKHOUSE 4   12:06.37 11.40
18 Christian ULF-HANSEN 3   12:17.64 11.22
S Class 1 DOG SCOOTER
    1.2 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Dee BIRD 66   04:59.40 14.45
2 Caroline KISKO 57 Vet 05:26.48 13.25
3 Simon STACKHOUSE 49   05:31.65 13.01
4 Chris WELLSTEAD 42 Rookie/Vet 05:34.67 12.90
5 Rennie WEYMOUTH 36   05:49.58 12.34
6 Allen BLUNT 31   06:13.90 11.55
7 Ian MUNCASTER 27   06:58.33 10.33
8 Martyn HUGHES 23   07:15.55 9.91
DM Class 1 or 2 MALAMUTES
    2.3 MILES    
Pos Name   Notes Time Ave. MPH
1 Mark OWEN     12:18.31 11.22
2 Ian MUNCASTER     14:47.60 9.32
3 Martyn HUGHES     14:50.63 9.29
4 Terry COLDHAM     15:57.08 8.65
5 Sally HART     17:02.05 8.10
6 Nigel WILLIAMS     17:09.85 8.04
7 Craig INGLES     20:16.00 6.81
8 John FINAN     24:49.17 5.56

OTHER BSHRA RESULTS