BSHRA RESULTS R2
4/5 March 2006
Organised by Chris Kisko
R2 Gallery

Electronic Event Timing provided by MIKROTIME Sport Systems

SATURDAY   SUNDAY
B Class 4-6 DOGS   B Class 4-6 DOGS
    4.5 MILES           4.5 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH   Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Simon LUXMOORE 66   13:56.71 19.35   1 Chris KISKO 66   14:15.36 18.95
2 Chris KISKO 57   14:05.27 19.17   2 Simon LUXMOORE 57   14:23.27 18.77
3 Andrew GRISBROOKE 49   14:42.41 18.37   3 Andrew GRISBROOKE 49   14:53.73 18.12
4 Chris WALKER 42   14:46.20 18.28   4 Chris WALKER 42   15:05.40 17.90
5 Mary RACKHAM 36   15:41.09 17.22   5 Sally LEICH 36   15:36.65 17.29
6 Trevor FAGG 31   16:05.10 16.79   6 Mary RACKHAM 31   15:59.23 16.89
7 Alistair SPOWART 27   16:09.58 16.70   7 Trevor FAGG 27   15:59.37 16.89
8 Debi SCOTT 23   16:21.48 16.51   8 Brian COLLINS 23   16:30.42 16.36
9 Brian COLLINS 20   16:29.50 16.38   9 Alistair SPOWART 17   16:59.65 15.88
10 Allen BLUNT 17   18:37.40 14.50   10 Debi SCOTT 20   17:43.36 15.24
11 Steve GRINHAM 14   19:54.51 13.56   11 Allen BLUNT 14   19:21.71 13.94
12 Sally LEICH 12   28:28.48 9.48   12 Steve GRINHAM 12   20:20.57 13.27
DISQ Brian SKILTON 0   00:00.00     DISQ Brian SKILTON 0   00:00.00  
C4 Class 3-4 DOGS   C4 Class 3-4 DOGS
    4.2 MILES           4.2 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH   Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Caroline KISKO 66   14:53.73 16.91   1 Derek SHARP 66   14:05.37 17.89
2 Simon MANNING 57   15:01.59 16.76   2 Richard SARGENT 57   15:14.11 16.54
3 Richard SARGENT 49   15:04.61 16.71   3 Simon MANNING 49   15:16.16 16.51
4 Tim GIBSON 42   15:28.67 16.28   4 Debi SCOTT 42   15:19.76 16.43
5 Barbara STANIER 36   15:42.11 16.05   5 Caroline KISKO 36   15:22.22 16.40
6 Debi SCOTT 31   15:53.12 15.87   6 Andrew GRISBROOKE 31   15:47.51 15.95
7 Simon LUXMOORE 27   16:08.09 15.62   7 Tim GIBSON 27   15:48.38 15.95
8 Andrew GRISBROOKE 23   16:26.53 15.32   8 Barbara STANIER 23   15:55.93 15.82
9 Paul ROBERTSON 20   17:08.75 14.69   9 Marina McCLEAN 20   16:09.12 15.60
10 Emma BROWN 17 Rookie 17:55.41 14.07   10 Simon LUXMOORE 17   16:11.72 15.56
11 Nicky SPOWART 14   18:05.08 13.94   11 Paul ROBERTSON 14   17:44.62 14.20
12 Gordon REDFORD 12 Rookie 18:23.70 13.70   12 Dave FUNNELL 12   18:03.20 13.96
13 Dave FUNNELL 10   18:28.71 13.63   13 Gordon REDFORD 10 Rookie 18:57.23 13.30
14 Julie FOARD 8 Vet 18:57.46 13.30   14 Emma BROWN 8 Rookie 19:06.80 13.18
15 Debbie FAGG 6   18:21.45 13.73   15 Michael CLARKE 6   19:50.77 12.70
16 Rennie WEYMOUTH 5   19:48.26 12.73   16 Debbie FAGG 5   20:00.35 12.60
17 Tracy DART-LATREMOUILLE 4 Rookie 20:17.09 12.42   17 Nicky SPOWART 4   20:08.51 12.51
18 Marina McLEAN 3   20:59.51 12.00   18 Rennie WEYMOUTH 3   20:41.23 12.18
19 Sue SMITH 2 Mals 27:11.23 9.27   19 Julie FOARD 2 Vet 20:41.72 12.17
20 Sue JONES 0 Vet 29:15.75 8.61   20 Tracy DART-LATREMOUILLE 1 Rookie 21:28.51 11.73
              21 Steve ROOKE 0   22:55.93 10.99
              22 Leah COLDHAM 0   23:21.02 10.79
              23 Sue JONES 0 Vet 27:30.47 9.16
              24 Sue SMITH 0 Mals 27:52.94 9.04
C3 Class 2-3 DOGS   C3 Class 2-3 DOGS
    3.6 MILES           2.7 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH   Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Derek SHARP 66   12:44.76 16.94   1 Reece LONG 66   10:14.97 15.80
2 Chris MINDHAM 57   12:52.91 16.77   2 Phil HELLEUR 57   10:26.32 15.53
3 Reece LONG 49   12:53.07 16.77   3 Chris MINDHAM 49   10:30.26 15.43
4 Debi SCOTT 42   13:04.79 16.51   4 Debi SCOTT 42   10:34.60 15.31
5 Lee KELLY 36 Rookie 13:07.21 16.47   5 Sally LEICH 36   10:38.06 15.24
6 Tim HART 31   13:10.28 16.41   6 Tim HART 31   10:39.60 15.19
7 Patricia CLIFT 27   13:12.33 16.36   7 Sarah KING 27   10:55.14 14.84
8 Andrew GRISBROOKE 23   13:12.34 16.36   8 Patricia CLIFT 23   10:56.27 14.82
9 Sally FLETCHER 20   13:16.14 16.28   9 Lee KELLY 20 Rookie 10:59.01 14.75
10 Phil HELLEUR 17   13:39.17 15.82   10 Andrew GRISBROOKE 17   10:59.47 14.75
11 Sally LEICH 14 Vet 13:47.67 15.65   11 Roger HULL 14   11:07.15 14.57
12 Dave BURRELL 12   14:22.65 15.02   12 Dave BURRELL 12   11:40.28 13.89
13 Barbara TERRY 10   14:44.57 14.64   13 Jane WELLSTEAD 10   11:41.90 13.85
14 Paul BATE 8   14:47.40 14.61   14 Sally FLETCHER 8   11:48.06 13.73
15 Rennie WEYMOUTH 6 Vet 15:34.44 13.88   15 Mark LAWSON 6   12:10.83 13.30
16 Dave FUNNELL 5   15:40.09 13.79   16 Sharon SARGENT 5 Vet 12:16.11 13.21
17 Sharon SARGENT 4 Vet 15:41.00 13.77   17 Barbara TERRY 4   12:17.22 13.19
18 Paul ROBERTSON 3   16:05.14 13.43   18 Dave FUNNELL 3   12:30.39 12.96
19 Trish HUDSON 2   16:12.85 13.32   19 Paul ROBERTSON 2   12:49.06 12.64
20 Dee BIRD 1   16:34.02 13.04   20 Reg OSBORN 1   12:51.01 12.61
21 Sarah KING 0   16:50.21 12.83   21 Rennie WEYMOUTH 0 Vet 12:51.16 12.61
22 Jane WELLSTEAD 0   17:16.91 12.50   22 Trish HUDSON 0   12:53.84 12.56
23 Michael CLARK 0   17:48.40 12.13   23 Sally NUNN 0   14:02.15 11.54
DNF Mark LAWSON 0         24 Angie ALLEN 0 Vet 14:28.78 11.19
              25 Martyn HUGHES 0   14:36.44 11.10
              26 Leah COLDHAM 0   20:14.33 8.01
D Class 2 DOGS   D Class 2 DOGS
    2.7 MILES           1.9 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH   Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Derek SHARP 66 Vet 10:27.95 15.48   1 Reece LONG 66   08:06.71 14.05
2 Reece LONG 57   10:46.52 15.02   2 Steven STUDLEY 57   08:48.50 12.95
3 Steven STUDLEY 49   12:01.07 13.48   3 Carl BENNETT 49 Rookie 08:56.66 12.74
4 Carl BENNETT 42 Rookie 12:07.87 13.35   4 Dee BIRD 42   09:05.23 12.55
5 Trish HUDSON 36   12:18.27 13.17   5 Tim HART 36 Vet 09:09.31 12.46
6 Glynis CAMERON 31   12:33.49 12.91   6 Dave BURRELL 57 Vet 09:10.47 12.44
7 Pauline SIRRELL 27   12:55.47 12.54   7 Trish HUDSON 66   09:30.78 11.98
8 Dave BURRELL 23 Vet 13:00.55 12.45   8 Pauline SIRRELL 23   09:41.00 11.77
9 Patricia CLIFT 20   13:04.40 12.40   9 Patricia CLIFT 20   09:49.11 11.61
10 Tim HART 17 Vet 13:12.95 12.26   10 Chris MINDHAM 17 Vet 10:42.36 10.65
11 Simon STACKHOUSE 14   13:51.64 11.68   11 Simon STACKHOUSE 14   10:50.48 10.52
12 Paul BATE 12   14:12.04 11.41   12 Steve BIDDLECOMBE 12   11:10.30 10.21
13 Chris MINDHAM 10 Vet 15:02.65 10.76   13 Reg OSBORN 10 Vet 11:47.69 9.66
14 Naomi MARCH 8 Rookie 17:01.01 9.52              
S Class 1 DOG SCOOTER   S Class 1 DOG SCOOTER
    1.1 MILES           1.7 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH   Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Dee BIRD 66   04:26.03 14.89   1 Dee BIRD 66   07:13.04 14.13
2 Chris WELLSTEAD 57 Vet/Rookie 04:32.67 14.51   2 Caroline KISKO 57 Vet 07:45.96 13.13
3 Caroline KISKO 49 Vet 04:43.27 13.99   3 Rennie WEYMOUTH 49   07:48.26 13.08
4 Rennie WEYMOUTH 42   04:45.89 13.85   4 Ian MUNCASTER 42 Mal 07:58.87 12.78
5 Simon STACKHOUSE 36   05:02.56 13.07   5 Chris WELLSTEAD 36 Rookie 08:48.28 11.59
6 Jenna COOPER 31 Rookie 05:14.69 12.57   6 Simon STACKHOUSE 31   08:56.22 11.42
7 Allen BLUNT 27   05:38.74 11.68   7 Jenna COOPER 27 Rookie 09:40.43 10.55
              8 Allen BLUNT 23   10:00.30 10.20
DM Class 1 or 2 MALAMUTES   DM Class 1 or 2 MALAMUTES
    2.7 MILES           1.9 MILES    
Pos Name   Notes Time Ave. MPH   Pos Name   Notes Time Ave. MPH
1 Simon ATHERTON     14:33.58 11.12   1 Simon ATHERTON     11:15.25 10.13
2 Sue SMITH     14:47.92 10.95   2 Martyn HUGHES     11:19.17 10.07
3 Ian MUNCASTER     16:10.40 10.02   3 Sue SMITH     12:26.17 9.17
4 John FINAN     18:27.95 8.77   4 Mark OWEN     12:31.18 9.11
5 Phil NAYLOR     20:06.56 8.05   5 John FINAN     13:20.52 8.54
6 Sally HART     21:01.65 7.70   6 Ian MUNCASTER     13:27.91 8.47
              7 Wayne CLARK     14:05.46 8.09
              8 Nigel WILLIAMS     14:56.94 7.63
              9 Terry COLDHAM     15:08.66 7.52
              10 Paul PATEMAN     15:19.66 7.43
              11 Phil NAYLOR     17:25.87 6.54

OTHER BSHRA RESULTS