BSHRA RESULTS Kings Forest

18/19 December 2004

Organised by Mark Lawson/Chris Kisko

Kings Gallery

SATURDAY
B Class 4-6 DOGS
    5.25 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Simon LUXMOORE 66   17:51.83 17.63
2 Chris KISKO 57   18:09.50 17.34
3 Chris WALKER 49   19:36.92 16.06
4 Brian GALE 42   19:40.12 16.02
5 Andrew GRISBROOKE 36   20:05.17 15.68
6 Shafi RATANI 31   20:54.20 15.07
7 Angie ALLEN 27   27:04.19 11.64
8 Steve GRINHAM 23   30:31.15 10.32
9 Ben SMITH 20 Rookie 32:16.56 9.76
DNS John CARTER 0      
DNF Alistair SPOWART 0      
DISQ Brian SKILTON 0      
C4 Class 3-4 DOGS
    4.1 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Derek SHARP 66   14:22.22 17.12
2 Simon MANNING 57   15:32.59 15.82
3 Dan STOREY 49   15:42.64 15.65
4 Debi SCOTT 42   15:52.11 15.50
5 Sally LEICH 36   16:05.68 15.28
6 Simon LUXMOORE 31 Vet 16:18.94 15.08
7 Trevor FAGG 27   16:28.64 14.92
8 Brian COLLINS 23   17:03.86 14.41
9 Sharon SARGENT 20   17:05.61 14.39
10 Andrew GRISBROOKE 17   17:22.42 14.17
11 Debbie FAGG 14   17:32.95 14.02
12 Julia SIMS 12   18:19.46 13.43
13 Mary RACKHAM 10   19:16.34 12.77
14 Rennie WEYMOUTH 8   19:45.50 12.45
15 Chris BARRY 6   20:48.50 11.83
16 Adrian NICHOLLS 5 Vet 21:26.21 11.48
17 Sue JONES 4 Rookie 23:32.54 10.45
18 Christine HARWOOD 3   23:34.72 10.43
19 Suzanne O'CONNOR 2   27:41.09 8.89
DNS Terry COLDHAM 0   Scratch  
DNS Adam JENKINS 0 Rookie Scratch  
C3 Class 2-3 DOGS
    3.5 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Reece LONG 66   13:18.01 15.79
2 Glyn CAMERON 57   13:46.95 15.24
3 Ali KOOPS 49 Vet 13:51.66 15.14
4 Richard SARGENT 42   14:08.75 14.84
5 Julie FOARD 36 Vet 14:12.44 14.79
6 Marina McLEAN 31   14:18.76 14.67
7 Debi SCOTT 27   14:37.58 14.35
8 Rennie WEYMOUTH 23   14:46.47 14.22
9 Stuart MURRAY 20   14:58.76 14.02
10 Tim GIBSON 17   15:01.27 13.98
11 Jane WELLSTEAD 14 Rookie 15:04.55 13.92
12 Colin URQUHART 12   15:12.57 13.80
13 Clark MIDGLEY 10   15:14.86 13.77
14 Chris MINDHAM 8 Vet 15:28.59 13.56
15 Dan STOREY 6   15:52.98 13.22
16 Simon STACKHOUSE 5 Rookie 16:25.09 12.79
17 Lee KELLY 4 Rookie 16:29.48 12.74
18 Paul ROBERTSON 3   16:35.28 12.66
19 Paul BATE 2   16:52.20 12.45
20 Mike HAMMOND 1   16:55.13 12.41
21 Shafi RATANI 0   17:09.26 12.24
22 Sally COOPER 0   17:13.70 12.19
23 Pauline AMPHLETT 0 Rookie 17:52.87 11.74
24 Gary SCHOFIELD 0   20:57.91 10.02
25 Sarah KING 0 Vet 23:33.45 8.92
26 Suzanne O'CONNOR 0 Vet 25:50.97 8.12
DNS Katrina NURSE 0   Scratch  
DNS Rhoda SHARP 0 Vet Scratch  
DNS Shastra RAVEN 0   Scratch  
DNS Nicky SPOWART 0   Scratch  
DNS Terry COLDHAM 0   Scratch  
D Class 2 DOGS
    2.9 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Reece LONG 66   11:04.49 15.72
2 Caroline KISKO 57   11:29.86 15.13
3 Dee BIRD 49   12:42.48 13.70
4 Paul BATE 42   12:49.30 13.58
5 Mark LAWSON 36   13:00.38 13.38
6 Steven STUDLEY 31   13:10.18 13.22
7 Phil HELLEUR 27   13:29.55 12.89
8 Tim HART 23   13:30.85 12.87
9 Patricia CLIFT 20   13:41.43 12.72
10 Sarah KING 17   13:56.65 12.47
11 Dave BEACH 14   14:07.85 12.31
12 Paul ROBERTSON 12 Vet 14:31.86 11.97
13 Tim OLIVER 10 Vet 14:38.84 11.88
14 Paul REGAN 8   14:41.76 11.84
15 Sally NUNN 6 Rookie 15:11.39 11.46
16 Sharon VINGOE 5   15:14.45 11.42
17 Dawn HAMMOND 4   15:28.13 11.25
18 Suzanne HAY 3   15:39.03 11.12
19 Roy LITTLEWOOD 2   16:11.20 10.75
20 Simon LUXMOORE 1   16:17.79 10.67
21 Christine HARWOOD 0   16:36.48 10.48
22 Robert THOMPSON 0 Rookie 16:59.20 10.25
23 Nick DRAIN 0 Vet 17:20.45 10.04
24 Steve ROOKE 0 Vet 17:40.09 9.85
25 Sandy SIMPSON 0   17:41.85 9.83
DNS Steve GOLBY 0   Scratch  
DNS Angie ALLEN 0   Scratch  
DISQ Jacqui HEPBURN 0 Rookie Disqual  
DNF Suzanne O'CONNOR 0   Retired  
DM Class 2 DOGS
    2.9 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
  Dee BIRD   samoyeds 14:15.04 12.21
1 Gez HUTCHCROFT     16:38.75 10.45
2 Simon ATHERTON     16:43.60 10.40
3 Paul PATEMAN     23:49.03 7.31
4 Sue PATEMAN     25:49.03 6.74
5 Lorna BARTLETT     34:45.07 5.01
S Class 1 DOG
    1.6 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Raymond HAY 66   05:11.10 18.52
2 Simon STACKHOUSE 57 Rookie 05:14.79 18.29
3 Shane WILKINSON 49 Rookie Vet 05:51.75 16.36
4 Rennie WEYMOUTH 42 Vet 05:53.14 16.32
5 Christian ULF-HANSEN 36   05:53.36 16.32
6 Dee BIRD 31   06:06.54 15.69
7 Chris MINDHAM 27 Vet 06:30.26 14.77
8 Dawn HAMMOND 23   06:33.30 14.66
  Brian COLLINS   Esk 06:55.20 13.88
9 Erica SMITH 20 Rookie 09:11.00 10.45

SUNDAY
B Class 4-6 DOGS
    5.25 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Simon LUXMOORE 66   16:40.06 18.90
2 Brian SKILTON 57   16:57.95 18.57
3 Chris KISKO 49   18:02.08 17.47
4 Sally LEICH 42   18:48.21 16.76
5 Brian GALE 36   19:05.26 16.51
6 Chris WALKER 31   19:53.71 15.83
7 Andrew GRISBROOKE 27   20:04.65 15.68
8 Angie ALLEN 23   28:08.01 11.20
9 Steve GRINHAM 20   29:30.76 10.67
10 Ben SMITH 17 Rookie 32:02.26 9.83
C4 Class 3-4 DOGS
    4.1 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Derek SHARP 66   14:04.71 17.47
2 Simon MANNING 57   15:02.36 16.36
3 Dan STOREY 49   15:25.17 15.96
4 Debi SCOTT 42   15:39.06 15.72
5 Simon LUXMOORE 36 Vet 16:02.95 15.33
6 Trevor FAGG 31   16:05.98 15.28
7 Andrew GRISBROOKE 27   16:06.24 15.28
8 Mary RACKHAM 23   16:09.98 15.22
9 Chris BARRY 20   16:33.31 14.86
10 Sharon SARGENT 17   16:51.29 14.60
11 Brian COLLINS 14   17:20.73 14.18
12 Julia SIMS 12   17:29.41 14.07
13 Debbie FAGG 10   19:27.54 12.64
14 Kristy ALLEN 8   20:10.42 12.20
15 Adrian NICHOLLS 6 Vet 20:39.45 11.91
16 Sue JONES 5 Rookie 20:42.89 11.87
17 Christine HARWOOD 4   22:16.66 11.04
18 Allen BLUNT 3   22:44.71 10.81
DNF Barbara STANIER 0   Retired  
C3 Class 2-3 DOGS
    3.5 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Reece LONG 66   13:08.81 15.97
2 Glyn CAMERON 57   13:34.71 15.46
3 Ali KOOPS 49 Vet 13:43.18 15.31
4 Marina McLEAN 42   13:50.25 15.18
5 Debi SCOTT 36   13:55.98 15.07
6 Richard SARGENT 31   14:06.39 14.89
7 Clark MIDGLEY 27   14:13.53 14.75
8 Katrina NURSE 23   14:27.69 14.52
9 Julie FOARD 20 Vet 14:49.70 14.16
10 Jane WELLSTEAD 17 Rookie 14:49.80 14.16
11 Tim GIBSON 14   14:51.24 14.14
12 Stuart MURRAY 12   14:53.99 14.09
13 Dan STOREY 10   14:57.48 14.05
14 Sally COOPER 8   15:31.01 13.53
15 Lee KELLY 6 Rookie 15:48.06 13.29
16 Chris MINDHAM 5 Vet 16:10.77 12.98
17 Paul BATE 4   16:48.23 12.50
18 Mike HAMMOND 3   17:14.18 12.19
19 Hugh SYM 2 Rookie 17:25.19 12.06
20 Rhoda SHARP 1 Vet 18:37.78 11.27
21 David SALTER 0 Vet 19:56.80 10.53
22 Sarah KING 0 Vet 23:11.51 9.05
D Class 2 DOGS
    2.9 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Reece LONG 66   11:12.54 15.51
2 Caroline KISKO 57   11:24.90 15.24
3 Phil HELLEUR 49   12:05.20 14.40
4 Paul BATE 42   12:16.87 14.17
5 Dee BIRD 36   12:28.54 13.94
6 Steven STUDLEY 31   12:35.90 13.81
7 Mark LAWSON 27   12:59.81 13.38
8 Patricia CLIFT 23   13:03.50 13.33
9 Dave BEACH 20   13:38.37 12.76
10 Sarah KING 17   13:56.74 12.47
11 Paul REGAN 14   14:13.13 12.24
12 Tim HART 12   14:13.19 12.24
13 Sally NUNN 10 Rookie 14:19.29 12.15
14 Dawn HAMMOND 8   14:27.90 12.03
15 Sharon VINGOE 6   14:31.25 11.99
16 Steve ROOKE 5 Vet 14:38.29 11.89
17 Mike COOKE 4   15:21.76 11.32
18 Suzanne HAY 3   15:33.82 11.18
19 Robert THOMPSON 2 Rookie 15:41.32 11.09
20 Roy LITTLEWOOD 1   15:46.52 11.02
21 Christine HARWOOD 0   16:29.24 10.56
DM Class 2 DOGS
    2.7 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
  Dee BIRD   samoyeds 15:07.19 11.51
1 Simon ATHERTON     16:23.78 10.61
2 Gez HUTCHCROFT     16:26.98 10.58
3 Brian COLLINS     20:31.23 8.48
S Class 1 DOG
    1.6 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Raymond HAY 66   05:03.16 19.01
2 Simon STACKHOUSE 57 Rookie 05:03.78 18.95
3 Dee BIRD 49   05:39.05 16.99
4 Shane WILKINSON 42 Rookie Vet 05:47.35 16.60
5 Christian ULF-HANSEN 36   06:00.54 15.96
6 Dawn HAMMOND 31   06:27.14 14.88
7 Erica SMITH 27 Rookie 08:17.19 11.59
8 Barbara STANIER 23   08:30.54 11.27
DNF Mike HAMMOND 0      

OTHER BSHRA RESULTS