BSHRA RESULTS Elveden Forest

22/23 January 2005

Organised by Chris Kisko

Elveden Gallery

SATURDAY
B Class 4-6 DOGS
    5.3 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Simon LUXMOORE 66   17:09.27 18.54
2 Brian SKILTON 57   17:18.93 18.36
3 Chris KISKO 49   17:49.15 17.85
4 Chris WALKER 42   19:00.37 16.74
5 Andrew GRISBROOKE 36   19:54.81 15.97
6 Shafi RATANI 31   19:57.43 15.94
7 Brian GALE 27   19:58.40 15.93
8 Dave WILLIAMS 23   23:57.94 13.27
9 Steve GRINHAM 20   29:20.74 10.83
C4 Class 3-4 DOGS
    4 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Derek SHARP 66   13:59.58 17.14
2 Debi SCOTT 57   14:25.03 16.65
3 Simon MANNING 49   14:25.32 16.65
4 Dan STOREY 42   14:46.09 16.25
5 Julia SIMS 36   15:10.97 15.81
6 Sally LEICH 31 Vet 15:13.91 15.75
7 Simon LUXMOORE 27 Vet 15:25.94 15.55
8 Andrew GRISBROOKE 23   15:34.88 15.40
9 Trevor FAGG 20   15:37.15 15.37
10 Brian COLLINS 17   15:51.15 15.14
11 Barbara STANIER 14   15:51.75 15.13
12 Dave BURRELL 12   15:53.40 15.11
13 Hugh WAKKER 10   15:56.22 15.06
14 Mary RACKHAM 8   16:12.32 14.81
15 Chris BARRY 6   16:14.33 14.78
16 Sharon SARGENT 5   17:05.65 14.04
17 Paul ROBERTSON 4   17:24.94 13.78
18 Debbie FAGG 3   17:26.93 13.75
19 Rennie WEYMOUTH 2   17:55.84 13.38
20 Dave WILLIAMS 1   18:10.38 13.21
21 Sue JONES 0 Rookie 18:41.41 12.85
22 Ben SMITH 0 Rookie 22:09.11 10.84
DNS Andy SMALES 0   Scratch #VALUE!
C3 Class 2-3 DOGS
    3.6 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Glyn CAMERON 66   13:38.76 15.82
2 Debi SCOTT 57   14:39.71 14.73
3 Katrina NURSE 49   14:48.20 14.59
4 Ali KOOPS 42 Vet 14:48.91 14.58
5 Reece LONG 36   14:49.78 14.56
6 Richard SARGENT 31   14:53.01 14.51
7 Marina McLEAN 27   14:58.82 14.42
8 Julie FOARD 23 Vet 15:45.65 13.70
9 Paul BATE 20   15:48.03 13.67
10 Rennie WEYMOUTH 17   15:59.89 13.50
11 Dan STOREY 14   16:09.21 13.37
12 Simon STACKHOUSE 12 Rookie 16:38.35 12.99
13 Jane WELLSTEAD 10 Rookie 16:41.61 12.93
14 Lee KELLY 8 Rookie 16:47.94 12.86
15 Mike HAMMOND 6   17:33.16 12.31
16 Martyn RILEY 5   17:53.17 12.08
17 Sharon VINGOE 4   17:56.45 12.04
18 Allen BLUNT 3   18:34.22 11.63
19 Trish HUDSON 2   19:33.02 11.05
20 Sally FLETCHER 1 Vet 19:49.38 10.90
21 Sally COOPER 0   20:42.29 10.43
22 Kim WINFIELD 0 Rookie 21:47.43 9.92
DISQ Rhoda SHARP 0 Vet 22:17.31  
DISQ Sarah KING 0 Vet 22:19.66 9.67
DISQ Gary SCHOFIELD 0   23:49.57 9.06
D Class 2 DOGS
    3.2 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Reece LONG 66   11:59.89 16.00
2 Caroline KISKO 57   12:26.75 15.42
3 Phil HELLEUR 49   13:06.76 14.64
4 Dee BIRD 42   13:55.74 13.78
5 Tim HART 36   14:36.33 13.15
6 Sharon VINGOE 31   14:43.64 13.03
7 Patricia CLIFT 27   14:50.85 12.93
8 Sarah KING 23   14:53.00 12.90
9 Kelly DONALDSON 20   15:04.27 12.74
10 Dave BEACH 17   15:11.68 12.63
11 Kirsty DOBSON 14   15:45.77 12.18
12 Suzanne HAY 12   15:59.43 12.01
13 Dawn HAMMOND 10 Vet 16:45.91 11.45
14 Paul ROBERTSON 8   16:59.71 11.29
15 Judy WAKKER 6   17:00.54 11.28
16 Hugh SYM 5 Rookie 17:06.70 11.22
17 Steve ROOKE 4 Vet 17:43.87 10.83
18 Sandy SIMPSON 3 Rookie 17:50.35 10.77
19 Philip LOWE 2 Rookie 17:58.82 10.68
DM Class 2 DOGS
    3.2 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 David SALTER     17:54.70 10.72
2 Brian COLLINS     21:34.75 8.90
3 Steve BARTLETT     25:19.72 7.58
4 Robbie ROBINSON     25:40.62 7.48
5 Paul PATEMAN     27:18.45 7.03
6 Diane JACKSON     29:18.99 6.55
7 Lorna BARTLETT     31:37.05 6.07
S Class 1 DOG SCOOTER
    1.6 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Simon STACKHOUSE 66 Rookie 06:35.44 14.58
2 Raymond HAY 57   06:37.61 14.47
3 Dee BIRD 49   06:38.15 14.47
4 Rennie WEYMOUTH 42   07:23.96 12.97
5 Tim HART 36   07:44.56 12.39
6 Shane WILKINSON 31 Rookie Vet 08:20.91 11.50
7 Mike HAMMOND 27   09:05.63 10.55
8 Erica SMITH 23 Rookie 10:07.47 9.49
9 Barbara STANIER 20   12:36.13 7.62

SUNDAY
B Class 4-6 DOGS
    5.3 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Brian SKILTON 66   17:13.87 18.45
2 Simon LUXMOORE 57   17:37.11 18.05
3 Chris KISKO 49   18:05.96 17.57
4 Sally LEICH 42   18:49.46 16.90
5 Brian GALE 36   19:12.24 16.56
6 Andrew GRISBROOKE 31   19:47.56 16.06
7 Chris WALKER 27   19:51.68 16.01
8 Shafi RATANI 23   20:26.14 15.56
9 Dave WILLIAMS 20   23:58.15 13.27
10 Steve GRINHAM 17   30:07.46 10.56
C4 Class 3-4 DOGS
    4 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Derek SHARP 66   13:50.73 17.33
2 Simon MANNING 57   14:35.30 16.46
3 Barbara STANIER 49   14:55.46 16.09
4 Dan STOREY 42   15:04.82 15.91
5 Debi SCOTT 36   15:12.92 15.77
6 Julia SIMS 31   15:15.82 15.72
7 Mary RACKHAM 27   15:43.72 15.25
8 Simon LUXMOORE 23   15:52.56 15.11
9 Trevor FAGG 20   16:07.72 14.88
10 Debbie FAGG 17   16:08.71 14.86
11 Andrew GRISBROOKE 14   16:14.07 14.78
12 Brian COLLINS 12   16:36.24 14.46
13 Dave BURRELL 10   16:36.30 14.46
14 Judy WAKKER 8   16:59.35 14.13
15 Chris BARRY 6   16:59.63 14.12
16 Sharon SARGENT 5   17:17.83 13.87
17 Paul ROBERTSON 4   18:10.22 13.21
18 Sue JONES 3 Rookie 18:26.52 13.01
19 Rennie WEYMOUTH 2   18:29.59 12.97
20 Dave WILLIAMS 1   20:26.49 11.75
21 Ben SMITH 0 Rookie 23:50.18 10.07
22 Andy SMALES 0   Scratch #VALUE!
23 Mike CLARKE 0   Scratch #VALUE!
C3 Class 2-3 DOGS
    3.6 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Glyn CAMERON 66   13:58.93 15.45
2 Reece LONG 57   14:40.82 14.71
3 Richard SARGENT 49   14:57.07 14.45
4 Marina McLEAN 42   15:06.38 14.30
5 Ali KOOPS 36 Vet 15:09.70 14.24
6 Debi SCOTT 31   15:49.12 13.66
7 Julie FOARD 27 Vet 16:28.27 13.12
8 Jane WELLSTEAD 23 Rookie 16:32.58 13.05
9 Lee KELLY 20 Rookie 16:57.29 12.74
10 Rennie WEYMOUTH 17   17:09.60 12.58
11 Mike HAMMOND 14   18:04.28 11.96
12 Sharon VINGOE 12   18:32.80 11.64
13 Simon STACKHOUSE 10 Rookie 18:34.37 11.63
14 Allen BLUNT 8   18:49.25 11.48
15 Derek SHARP 6 Vet 18:50.77 11.46
16 Trish HUDSON 5   19:01.07 11.36
17 Sally FLETCHER 4 Vet 20:28.80 10.55
18 Sally COOPER 3   20:48.66 10.38
19 Sarah KING 2 Vet 22:40.50 9.52
D Class 2 DOGS
    3.2 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Reece LONG 66   12:05.46 15.89
2 Caroline KISKO 57   12:35.51 15.24
3 Phil HELLEUR 49   13:04.63 14.68
4 Hugh WAKKER 42   14:02.92 13.67
5 Dee BIRD 36   14:26.74 13.29
6 Sarah KING 31   14:35.15 13.17
7 Tim HART 27   14:42.31 13.06
8 Patricia CLIFT 23   14:43.31 13.05
9 Kirsty DOBSON 20   15:18.80 12.54
10 Dave BEACH 17   15:29.38 12.40
11 Sharon VINGOE 14   15:49.64 12.13
12 Kelly DONALDSON 12   16:04.96 11.94
13 Mike COOKE 10 Rookie 16:05.89 11.93
14 Steve ROOKE 8 Vet 17:20.82 11.07
15 Paul ROBERTSON 6   17:24.54 11.02
16 Dawn HAMMOND 5 Vet 17:30.40 10.97
17 Pauline AMPHLETT 4 Rookie 19:19.56 9.93
18 Philip LOWE 3   19:50.03 9.68
19 Suzanne HAY 2   20:46.03 9.25
DM Class 2 DOGS
    3.2 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 David SALTER 66   18:21.54 10.45
2 Brian COLLINS 57   21:36.46 8.89
3 Mark OWEN 49   22:26.30 8.56
4 Sue PATEMAN 42   25:27.21 7.54
5 Steve BARTLETT 36   28:48.72 6.66
6 Paul PATEMAN 31   29:21.19 6.54
7 Lorna BARTLETT 27   31:47.45 6.04
S Class 1 DOG SCOOTER
    1.6 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Raymond HAY 66   06:24.85 14.96
2 Dee BIRD 57   06:38.34 14.47
3 Simon STACKHOUSE 49 Rookie 06:46.72 14.15
4 Rennie WEYMOUTH 42   07:17.75 13.15
5 Shane WILKINSON 36 Rookie Vet 08:33.91 11.21
6 Erica SMITH 31 Rookie 09:29.41 10.12
7 Mike HAMMOND 27   09:54.41 9.70
8 Tim HART 23   10:09.27 9.46
9 Barbara STANIER 20   15:15.19 6.30

OTHER BSHRA RESULTS