BSHRA RESULTS Brandon Forest

5/6 February 2005

Organised by Sally Leich and Forstal

Brandon Gallery

SATURDAY
B Class 4-6 DOGS
    4.4 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Simon LUXMOORE 66   14:53.22 17.74
2 Brian SKILTON 57   15:00.56 17.58
3 Chris KISKO 49   15:55.30 16.59
4 Chris WALKER 42   16:08.93 16.35
5 Sally LEICH 36   16:31.47 15.98
6 Brian GALE 31   16:52.69 15.64
7 Andrew GRISBROOKE 27   17:01.80 15.50
8 Shafi RATANI 23   17:30.04 15.09
9 Dave WILLIAMS 20   24:06.48 10.95
10 Steve GRINHAM 17   24:33.58 10.75
C4 Class 3-4 DOGS
    3.8 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Derek SHARP 66   14:21.34 15.89
2 Dan STOREY 57   15:06.54 15.08
3 Simon MANNING 49   15:46.40 14.46
4 Barbara STANIER 42   15:48.05 14.43
5 Trevor FAGG 36   16:04.39 14.19
6 Julia SIMS 31   16:09.20 14.12
7 Mary RACKHAM 27   16:23.08 13.92
8 Brian COLLINS 23   16:40.62 13.67
9 Andrew GRISBROOKE 20   16:51.98 13.52
10 Chris BARRY 17   17:09.45 13.29
11 Dave BURRELL 14   17:14.00 13.23
12 Lorraine LeFEVRE 12   17:56.67 12.70
13 Debbie FAGG 10   17:59.22 12.68
14 Allen BLUNT 8   18:00.51 12.65
15 Simon LUXMOORE 6   18:06.38 12.60
16 Paul ROBERTSON 5   18:08.89 12.56
17 Rennie WEYMOUTH 4   18:14.13 12.50
18 Sue JONES 3 Rookie 19:12.84 11.86
19 Debi SCOTT 2   20:24.72 11.17
20 Adrian NICHOLLS 1 Vet Team 20:30.99 11.11
21 Shane WILKINSON 0 Rookie 21:59.92 10.36
22 Angie ALLEN 0   22:13.69 10.25
23 Terry COLDHAM 0   22:50.66 9.98
C3 Class 2-3 DOGS
    3.3 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Glyn CAMERON 66   12:34.01 15.76
2 Ali KOOPS 57   12:42.95 15.57
3 Reece LONG 49   13:08.77 15.06
4 Marina McLEAN 42   13:21.97 14.81
5 Caroline KISKO 36   13:23.84 14.78
6 Tim GIBSON 31   13:41.46 14.47
7 Julie FOARD 27   13:55.65 14.21
8 Rennie WEYMOUTH 23   14:15.14 13.89
9 Debi SCOTT 20   14:19.23 13.83
10 Simon LUXMOORE 17   14:30.92 13.64
11 Lee KELLY 14 Rookie 14:47.26 13.39
12 Jane WELLSTEAD 12 Rookie 15:15.35 12.98
13 Mike HAMMOND 10   15:30.08 12.77
14 Trish HUDSON 8   16:07.79 12.27
15 Chris MINDHAM 6 Vet Team 16:11.89 12.22
16 Sharon VINGOE 5   16:23.77 12.07
17 Simon STACKHOUSE 4 Rookie 16:33.00 11.96
18 Martyn RILEY 3   16:37.02 11.92
19 Sally COOPER 2   16:45.90 11.81
20 Katrina NURSE 1   16:46.59 11.80
21 Sally FLETCHER 0   17:03.74 11.60
22 Rhoda SHARP 0   18:22.99 10.77
23 Christine HARWOOD 0   18:51.06 10.50
24 Sarah KING 0 Vet Team 20:05.16 9.86
25 Dave WILLIAMS 0   20:20.67 9.73
26
Natalia MARTYN 0 Rookie Vet 21:00.03 9.43
27
John FINAN 0   34:11.51 5.79
D Class 2 DOGS
    2.8 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Reece LONG 66   10:37.64 15.80
2 Caroline KISKO 57   11:35.25 14.50
3 Dee BIRD 49   12:25.96 13.51
4 Sarah KING 42   12:29.74 13.44
5 Tim HART 36   12:30.98 13.42
6 Phil HELLEUR 31   12:40.62 13.25
7 Steven STUDLEY 27   12:48.01 13.13
8 Kelly DONALDSON 23   13:09.40 12.78
9 Patricia CLIFT 20   13:32.00 12.41
10 Mel HANNAH 17 Rookie 13:37.81 12.32
11 Dave BEACH 14   13:49.47 12.16
12 Kirsty DOBSON 12 Rookie 14:10.18 11.86
13 Paul REGAN 10   14:25.85 11.64
14 Sharon VINGOE 8   14:39.95 11.45
15 Sally NUNN 6 Rookie 14:48.19 11.35
16 Steve ROOKE 5 Vet Team 15:11.32 11.06
17 Hugh SYM 4 Rookie 15:24.53 10.90
18 Suzanne HAY 3   15:54.45 10.57
19 Dawn HAMMOND 2 Vet Team 16:37.05 10.11
20 Paul ROBERTSON 1   17:09.79 9.79
21 Kristy ALLEN 0 Vet Team 17:12.72 9.76
22 Philip LOWE 0 Rookie 17:23.30 9.66
23 Peter HORKLEY 0 Rookie 20:03.21 8.38
DM Class 2 DOGS
    2.8 MILES    
Pos Name   Notes Time Ave. MPH
1 Gez HUTCHCROFT     18:02.94 9.31
2 Darren Le FEVRE     18:10.57 9.24
3 Rory PATERSON     18:46.46 8.95
4 Brian COLLINS     18:55.65 8.87
5 Terry COLDHAM     20:37.24 8.15
6 Marina PATERSON     21:15.97 7.90
7 Jane/Robbie ROBINSON     25:30.04 6.59
8 Lorna BARTLETT     28:28.33 5.90
9 Natalie SHEPHERD     29:32.78 5.69
S Class 1 DOG SCOOTER
    1.8 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Simon STACKHOUSE 66 Rookie 07:30.42 14.40
2 Raymond HAY 57   07:35.11 14.24
3 Shane WILKINSON 49 Rookie Vet 08:25.65 12.81
4 Dee BIRD 42   08:31.41 12.68
5 Christian ULF-HANSEN 36   08:41.86 12.41
6 Simon ATHERTON 31   08:42.30 12.41
7 Rennie WEYMOUTH 27   09:01.00 11.98
8 Tim HART 23   09:27.48 11.43
9 Erica SMITH 20 Rookie 11:29.73 9.39
10 Steven STUDLEY 17 Vet 14:11.67 7.61
11 Allen BLUNT 14   15:04.98 7.16

SUNDAY
B Class 4-6 DOGS
    5.1 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Brian SKILTON 66   17:51.13 17.14
2 Simon LUXMOORE 57   17:58.17 17.03
3 Chris KISKO 49   18:06.34 16.91
4 Brian GALE 42   19:11.24 15.95
5 Sally LEICH 36   19:26.30 15.75
6 Chris WALKER 31   19:36.16 15.61
7 Andrew GRISBROOKE 27   19:52.51 15.39
8 Shafi RATANI 23   21:16.65 14.38
9 Steve GRINHAM 20   30:32.61 10.02
C4 Class 3-4 DOGS
    3.8 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Derek SHARP 66   14:20.62 15.89
2 Debi SCOTT 57   16:16.25 14.02
3 Mary RACKHAM 49   16:21.76 13.93
4 Simon MANNING 42   16:23.47 13.92
5 Barbara STANIER 36   16:31.11 13.80
6 Julia SIMS 31   16:38.12 13.71
7 Chris BARRY 27   16:40.74 13.67
8 Brian COLLINS 23   17:12.12 13.26
9 Andrew GRISBROOKE 20   17:23.11 13.12
10 Dave BURRELL 17   17:23.31 13.12
11 Simon LUXMOORE 14   17:43.18 12.87
12 Lorraine LeFEVRE 12   17:59.96 12.67
13 Paul ROBERTSON 10   18:02.44 12.64
14 Allen BLUNT 8   18:30.72 12.31
15 Sue JONES 6 Rookie 19:13.17 11.86
16 Rennie WEYMOUTH 5   19:24.87 11.74
17 Adrian NICHOLLS 4 Vet Team 21:22.56 10.66
18 Angie ALLEN 3   21:37.47 10.55
19 Terry COLDHAM 2   23:11.92 9.83
20 Ben SMITH 1 Rookie 23:26.16 9.73
21 Sam BUTCHER 0   25:20.02 9.00
22 Karen REID 0 Vet Team 26:33.22 8.59
23 Roger HULL 0 Vet Team 27:36.02 8.26
24 Sue SMITH 0   29:50.34 7.64
DNF Dan STOREY 0      
C3 Class 2-3 DOGS
    3.3 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Reece LONG 66   11:42.05 16.92
2 Glyn CAMERON 57   12:30.66 15.82
3 Ali KOOPS 49   12:58.06 15.27
4 Marina McLEAN 42   13:18.45 14.89
5 Caroline KISKO 36   13:51.79 14.28
6 Tim GIBSON 31   14:05.21 14.06
7 Debi SCOTT 27   14:17.24 13.86
8 Julie FOARD 23   14:17.44 13.86
9 Rennie WEYMOUTH 20   14:49.99 13.35
10 Lee KELLY 17 Rookie 15:03.20 13.16
11 Jane WELLSTEAD 14 Rookie 15:57.32 12.41
12 Trish HUDSON 12   16:05.77 12.30
13 Sharon VINGOE 10   17:13.42 11.50
14 Simon STACKHOUSE 8 Rookie 17:53.06 11.07
15 Mike HAMMOND 6   18:08.79 10.91
16 Sally FLETCHER 5   18:19.07 10.81
17 Sally COOPER 4   18:50.24 10.51
18 Rhoda SHARP 3   19:05.93 10.37
19 Christine HARWOOD 2   20:21.28 9.73
20 Sarah KING 1 Vet Team 20:26.79 9.68
21 David SALTER 0   21:20.66 9.27
22 Natalia MARTYN 0 Rookie Vet 24:07.09 8.21
23 John FINAN 0   37:15.03 5.32
D Class 2 DOGS
    2.8 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Caroline KISKO 66   11:54.30 14.12
2 Sarah KING 57   12:30.85 13.42
3 Phil HELLEUR 49   12:36.99 13.32
4 Steven STUDLEY 42   12:48.59 13.11
5 Dee BIRD 36   12:48.78 13.11
6 Reece LONG 31   12:56.01 12.99
7 Kelly DONALDSON 27   13:08.75 12.78
8 Patricia CLIFT 23   13:23.00 12.55
9 Kirsty DOBSON 20 Rookie 13:40.34 12.29
10 Dave BEACH 17   13:50.53 12.13
11 Mel HANNAH 14 Rookie 14:06.45 11.91
12 Dawn HAMMOND 12 Vet Team 14:11.99 11.83
13 Paul REGAN 10   14:34.13 11.53
14 Sharon VINGOE 8   14:50.70 11.31
15 Sally NUNN 6 Rookie 15:11.55 11.05
16 Raymond HAY 5 Vet Team 15:32.94 10.80
17 Tim HART 4   15:59.05 10.51
18 Suzanne HAY 3   16:17.36 10.32
19 Hugh SYM 2 Rookie 16:18.09 10.31
20 Kim WINFIELD 1 Rookie 17:37.12 9.54
21 Kristy ALLEN 0   17:56.72 9.36
22 Philip LOWE 0   21:28.77 7.82
DM Class 2 DOGS
    2.8 MILES    
Pos Name   Notes Time Ave. MPH
1 David SALTER     15:46.73 10.64
2 Mark SMITH     17:24.97 9.65
3 Darren Le FEVRE     17:27.72 9.62
4 Terry COLDHAM     18:19.70 9.16
5 Simon ATHERTON     18:38.06 9.02
6 Brian COLLINS     19:51.99 8.46
7 Rory PATERSON     20:14.40 8.30
8 Mark OWEN     20:37.86 5.23
9 Paul PATEMAN     21:41.53 4.98
10 Steve BARTLETT     22:14.88 4.85
11 Robbie ROBINSON     24:15.13 4.45
12 Marina PATERSON     25:23.71 4.25
13 Nigel WILLIAMS     29:00.16 3.72
14 Lorna BARTLETT     30:57.73 3.49
S Class 1 DOG SCOOTER
    1.8 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Raymond HAY 66   07:05.93 15.21
2 Dee BIRD 57   07:49.65 13.79
3 Simon STACKHOUSE 49 Rookie 08:03.03 13.42
4 Shane WILKINSON 42 Rookie Vet 08:21.44 12.93
5 Rennie WEYMOUTH 36   08:39.35 12.49
6 Tim HART 31   08:42.85 12.39
7 Chris WELLSTEAD 27   12:24.45 8.71
8 Erica SMITH 23 Rookie 14:04.28 7.68
9 Jane ROBINSON 20   14:21.28 7.53

OTHER BSHRA RESULTS