BSHRA RESULTS R2

5/6 March 2005

Organised by John Carter and Forstal

R2 Gallery

SATURDAY
B Class 4-6 DOGS
    5.5 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Brian SKILTON 66   19:22.14 17.04
2 Simon LUXMOORE 57   20:01.31 16.49
3 Chris KISKO 49   20:23.34 16.19
4 Chris WALKER 42   21:30.16 15.35
5 Sally LEICH 36   22:09.01 14.90
6 Andrew GRISBROOKE 31   23:01.75 14.33
7 John CARTER 27   23:22.76 14.11
8 Shafi RATANI 23   24:05.81 13.69
9 Roy LITTLEWOOD 20   27:56.10 11.81
10 Shane WILKINSON 17   31:02.13 10.63
11 Steve GRINHAM 14   37:47.47 8.73
DISQ Brian GALE 0      
DNS Dave WILLIAMS 0      
C4 Class 3-4 DOGS
    4.5 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 John CARTER 66   18:13.72 14.81
2 Derek SHARP 57   18:50.62 14.32
3 Barbara STANIER 49   19:33.56 13.80
4 Simon MANNING 42   19:55.05 13.56
5 Mary RACKHAM 36   20:04.50 13.44
6 Julie Foard 31   20:07.14 13.42
7 Andrew GRISBROOKE 27   20:18.25 13.30
8 Julia SIMS 23   20:47.53 12.98
9 Debi SCOTT 20   20:53.48 12.93
10 Sharon SARGENT 17   21:04.11 12.82
11 Trevor FAGG 14   21:10.41 12.76
12 Chris BARRY 12   22:32.05 11.98
13 Dan STOREY 10   22:33.45 11.97
14 Allen BLUNT 8   23:00.85 11.73
15 Paul ROBERTSON 6   23:12.72 11.63
16 Tracy DART-LATREMOUILLE 5 Rookie 23:16.32 11.60
17 Pete JONES 4   23:16.87 11.60
18 Rennie WEYMOUTH 3   23:58.48 11.27
19 Debbie FAGG 2   24:11.30 11.16
20 Andy SMALES 1   25:19.93 10.66
21 Adrian NICHOLLS 0 Vet 25:47.84 10.47
22 Sue JONES 0 Rookie 26:06.03 10.34
DNS Angie ALLEN 0      
DNS Christine HARWOOD 0      
DNS Leah COLDHAM 0      
DISQ Simon LUXMOORE 0      
DNS Suzanne O'CONNOR 0      
C3 Class 2-3 DOGS
    3.7 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Glyn CAMERON 66   15:39.47 14.19
2 Richard SARGENT 57   15:45.70 14.08
3 Marina McLEAN 49   15:51.33 14.01
4 Ali KOOPS 42   16:03.94 13.82
5 Debi SCOTT 36   16:22.33 13.56
6 Caroline KISKO 31   16:58.09 13.08
7 Julie FOARD 27 Vet 17:16.31 12.86
8 Fred PALMER 23   17:26.06 12.73
9 Rennie WEYMOUTH 20   17:42.23 12.54
10 Tim GIBSON 17   18:18.24 12.13
11 Mick CLARKE 14   18:18.45 12.13
12 Jane WELLSTEAD 12 Rookie 18:24.08 12.07
13 Lee KELLY 10 Rookie 18:37.70 11.91
14 Hugh SYM 8 Rookie 18:42.23 11.87
15 Sharon VINGOE 6   19:43.90 11.25
16 Martyn RILEY 5   19:47.78 11.21
17 Trish HUDSON 4   19:56.60 11.13
18 Simon STACKHOUSE 3 Rookie 20:26.72 10.86
19 Shastra RAVEN 2   20:45.17 10.70
20 Sally COOPER 1   21:39.96 10.25
21 Ray Ball 0   21:45.72 10.20
22 Sally FLETCHER 0 Vet 22:09.84 10.02
23 Derek SHARP 0 Vet 22:11.62 10.00
24 Philip LOWE 0 Rookie 23:45.63 9.34
25 Natalia MARTYN 0 Rookie Vet 25:46.83 8.61
26 Sarah KING 0 Vet 29:00.11 7.66
DISQ Reece LONG 0      
DNS Mike HAMMOND 0      
DNS Anthony REES 0      
DNS Suzanne O'CONNOR 0      
DNS Barbara TERRY 0      
D Class 2 DOGS
    2.7 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Reece LONG 66   11:32.91 14.03
2 Phil HELLEUR 57   11:48.96 13.71
3 Caroline KISKO 49   11:54.20 13.61
4 Kelly DONALDSON 42   12:47.53 12.66
5 Kirsty DOBSON 36 Rookie 12:50.86 12.61
6 Dee BIRD 31   13:00.98 12.45
7 Dave BURRELL 27 Vet 13:19.12 12.17
8 Steven STUDLEY 23   13:21.64 12.12
9 Sarah KING 20   13:27.99 12.03
10 Patricia CLIFT 17   13:34.52 11.93
11 Katrina NURSE 14   13:37.8 11.88
12 Mel HANNAH 12 Rookie 13:54.92 11.64
13 Sally COOPER 10   14:12.61 11.40
14 Sharon VINGOE 8   14:23.62 11.25
15 Paul REGAN 6   14:27.60 11.20
16 Suzanne HAY 5   14:33.21 11.13
17 Sally FLETCHER 4   14:44.14 11.00
18 Dave BEACH 3   14:50.46 10.92
19 Dawn HAMMOND 2 Vet 16:11.29 10.01
20 Steve ROOKE 1 Vet 16:34.01 9.78
21 Paul ROBERTSON 0   16:46.41 9.66
22 Danny SIMPSON 0 Rookie 17:18.97 9.36
DNS Leigh MARSDEN 0      
DNS Angie ALLEN 0      
DM Class 2 DOGS
    2.7 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Mark SMITH     15:29.66 10.45
2 Gez HUTCHROFT     16:50.06 9.62
3 Ian MUNCASTER     18:55.05 8.56
S Class 1 DOG SCOOTER
    1.7 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Rennie WEYMOUTH 66   09:00.48 11.33
2 Simon STACKHOUSE 57 Rookie 09:09.11 11.15
3 Raymond HAY 49   09:21.23 10.91
4 Shane WILKINSON 42 Rookie Vet 10:01.62 10.17
5 Dee BIRD 36   10:09.98 10.03
6 Steven STUDLEY 31   10:35.01 9.64
MAL Simon ATHERTON     10:39.43 9.58
7 Christian Ulf-HANSEN 27   10:56.46 9.33
8 Ben SMITH 23   12:44.55 8.00

SUNDAY
B Class 4-6 DOGS
    5.5 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Simon LUXMOORE 66   19:08.54 17.23
2 Brian SKILTON 57   19:16.56 17.11
3 Chris KISKO 49   20:33.67 16.05
4 Chris WALKER 42   21:16.90 15.51
5 Brian GALE 36   22:04.06 14.95
6 Andrew GRISBROOKE 31   22:23.55 14.73
7 Sally LEICH 27   22:25.82 14.71
8 Shafi RATANI 23   24:36.46 13.41
9 Dave WILLIAMS 20   26:19.06 12.54
10 Steve GRINHAM 17   30:36.38 10.78
11 Shane WILKINSON 14   30:58.98 10.65
12 Roy LITTLEWOOD 12   35:26.04 9.31
DNS John CARTER 0      
C4 Class 3-4 DOGS
    4.5 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 John CARTER 66   17:41.83 15.25
2 Derek SHARP 57   17:47.81 15.17
3 Andrew GRISBROOKE 49   18:52.09 14.31
4 Simon MANNING 42   19:10.32 14.09
5 Mary RACKHAM 36   19:25.01 13.91
6 Debi SCOTT 31   19:27.50 13.88
7 Barbara STANIER 27   19:36.93 13.76
8 Julie FOARD 23   19:42.13 13.71
9 Julia SIMS 20   20:05.07 13.44
10 Simon LUXMOORE 17   20:12.27 13.37
11 Trevor FAGG 14   20:34.93 13.12
12 Sharon SARGENT 12   20:59.31 12.87
13 Mike CLARKE 10   20:59.84 12.86
14 Chris BARRY 8   21:17.07 12.69
15 Tracy DART-LATREMOUILLE 6 Rookie 21:37.86 12.48
16 Pete JONES 5   21:47.52 12.39
17 Rennie WEYMOUTH 4   22:33.83 11.96
18 Paul ROBERTSON 3   22:44.07 11.88
19 Allen BLUNT 2   22:49.78 11.82
20 Debbie FAGG 1   23:30.00 11.49
21 Sue JONES 0 Rookie 23:37.15 11.43
22 Adrian NICHOLLS 0   25:35.92 10.55
23 John Tate 0   31:06.75 8.68
DNS Angie ALLEN 0      
DNS Christine HARWOOD 0      
DNS Dan STOREY 0      
DNS Leah COLDHAM 0      
DNS Suzanne O'CONNOR 0      
DNS Sue SMITH 0      
C3 Class 2-3 DOGS
    3.7 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Glyn CAMERON 66   14:44.12 15.07
2 Ali KOOPS 57   15:34.82 14.25
3 Richard SARGENT 49   15:49.75 14.02
4 Reece LONG 42   16:06.73 13.77
5 Marina McLEAN 36   16:12.66 13.69
6 Caroline KISKO 31   16:21.21 13.58
7 Debi SCOTT 27   16:44.95 13.25
8 Julie FOARD 23 Vet 16:49.41 13.20
9 John CARTER 20   16:53.52 13.14
10 Tim GIBSON 17   17:50.93 12.44
11 Shastra RAVEN 14   17:54.51 12.39
12 Rennie WEYMOUTH 12   18:01.73 12.31
13 Lee KELLY 10 Rookie 18:27.11 12.03
14 Jane WELLSTEAD 8 Rookie 18:37.05 11.92
15 Chris MINDHAM 6   19:04.16 11.64
16 Roger HULL 5   19:14.54 11.53
17 Mike HAMMOND 4   19:24.50 11.43
18 Simon STACKHOUSE 3 Rookie 20:12.72 10.98
19 Trish HUDSON 2   20:16.72 10.94
20 Sally FLETCHER 1 Vet 20:33.40 10.80
21 Hugh SYM 0 Rookie 20:40.59 10.73
22 Sally COOPER 0   20:46.71 10.68
23 Sharon VINGOE 0   21:07.92 10.50
24 Philip LOWE 0 Rookie 23:46.21 9.34
25 Sarah KING 0 Vet 25:11.17 8.82
26 Natalia MARTYN 0 Rookie Vet 27:14.88 8.15
27 Suzanne O'CONNOR 0   27:29.88 8.07
DNS Martyn RILEY 0      
DNS Rhoda SHARP 0 Vet    
DNS Fred PALMER 0      
DNS Anthony REES 0      
DNS Mick CLARKE 0      
DNS Barbara TERRY 0      
DNS John FINAN 0      
DNS Reg OSBORNE 0      
D Class 2 DOGS
    2.7 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Reece LONG 66   11:05.90 14.59
2 Phil HELLEUR 57   11:17.41 14.36
3 Caroline KISKO 49   11:43.65 13.81
4 Dave BURRELL 42 Vet 12:16.26 13.21
5 Steven STUDLEY 36   12:42.05 12.76
6 Tim HART 31   12:45.66 12.69
7 Steve BEACH 27   12:49.00 12.64
8 Sarah KING 23   13:04.99 12.38
9 Mel HANNAH 20 Rookie 13:10.92 12.29
10 Kelly DONALDSON 17   13:20.04 12.15
11 Patricia CLIFT 14   13:32.08 11.97
12 Mike COOKE 12 Rookie 13:43.1 11.81
13 Clarke MIDGELEY 10   14:15.5 11.37
14 Steve ROOKE 8 Vet 14:35.98 11.10
15 Tim FETHUN 6   14:35.6 11.10
16 Sharon VINGOE 5   14:41.65 11.02
17 Sally FLETCHER 4   14:57.65 10.82
18 Paul REGAN 3   15:50.00 10.23
19 Kirsty DOBSON 2 Rookie 15:58.91 10.14
20 Dawn HAMMOND 1 Vet 16:00.24 10.13
21 Suzanne HAY 0   17:23.90 9.31
DNS Dee BIRD 0      
DNS Paul ROBERTSON 0      
DNS Leigh MARSDEN 0      
DNS Angie ALLEN 0      
DNS Danny SIMPSON 0 Rookie    
DNS Roger HULL 0      
DNS Reg OSBORNE 0      
DM Class 2 DOGS
    2.7 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Gez HUTCHCROFT     15:45.76 10.27
2 Mark SMITH     16:32.82 9.79
3 Steve BARTLETT     19:26.75 8.33
4 Paul PATEMAN     21:25.25 7.56
5 Mark OWEN     22:39.26 7.15
6 Ian MUNCASTER     23:43.18 6.83
7 Paul MARTYN     23:49.55 6.80
8 Diane JACKSON     25:32.95 3.99
9 Lorna BARTLETT     27:50.76 3.66
S Class 1 DOG SCOOTER
    1.7 MILES    
Pos Name Points Notes Time Ave. MPH
1 Dee BIRD 66   07:43.15 13.22
2 Raymond HAY 57   08:42.25 11.72
3 Shane WILKINSON 49 Rookie Vet 08:51.19 11.53
4 Simon STACKHOUSE 42 Rookie 09:41.14 10.53
5 Christian ULF-HANSEN 36   09:58.11 10.23
6 Steven STUDLEY 31   10:15.4 9.95
MAL Simon ATHERTON     10:32.91 9.67
DNS Rennie WEYMOUTH 0      
DNS Mike HAMMOND 0      
DNS Erica SMITH 0 Rookie    
DNS Samantha HART 0      

OTHER BSHRA RESULTS