BSHRA RESULTS Tentsmuir Forest

15/16 February 2003

Organised by Graeme Marshall

Classification: R = Rookie Musher V = Veteran Team

Tentsmuir Gallery

SATURDAY
B Class 4-6 DOGS
4.4 MILES
Pos Name Points
Time
Ave. MPH
1 brian skilton 66
13:35.3
19.44
2 chris kisko 57
14:26.8
18.27
3 simon luxmoore 49
14:33.9
18.12
4 graeme marshall 42
15:28.1
17.07
5 alistair spowart 36
15:42.4
16.82
6 richard sargent 31
15:54.1
16.60
7 shafi ratani 27
16:08.2
16.36
8 brian gale 23
16:12.2
16.30
9 john carter 20
16:16.0
16.23
10 chris mindham V 17
16:58.5
15.54
11 dave burrell 14
17:05.1
15.45
12 sally leich V 12
17:35.6
15.00
13 steve grinham 10
21:01.4
12.56
C4 Class 3-4 DOGS
4 MILES
Pos Name Points
Time
Ave. MPH
1 john carter 66
13:12.7
18.16
2 derek sharp 57
13:33.9
17.69
3 dan storey 49
14:10.7
16.92
4 ali koops 42
14:36.3
16.44
5 caroline kisko 36
15:03.9
15.93
6 jim marshall 31
15:24.6
15.57
7 mike rolston 27
15:41.3
15.30
8 ivan whitfield R 23
18:07.6
13.24
9 raymond hay 20
18:41.1
12.85
10 dave patterson 17
19:07.1
12.55
11 ewan robertson 14
20:15.9
11.84
C3 Class 2-3 DOGS
3.7 MILES
Pos Name Points
Time
Ave. MPH
1 reece long 66
13:19.2
16.67
2 katrina nurse 57
14:06.6
15.73
3 dan storey 49
15:17.3
14.53
4 laurie marshall 42
15:29.2
14.34
5 simon manning 36
15:32.0
14.29
6 hugh wakker 31
16:18.9
13.61
7 shastra raven 27
17:29.9
12.69
8 mike hammond 23
17:56.9
12.37
9 derek sharp 20
18:16.3
12.15
10 dawn mcinnes 17
19:12.3
11.56
11 nicky spowart R 14
19:51.7
11.17
12 sandra dunn 12
21:42.0
10.23
13 patrick page (mals)  
25:25.9
8.73
D Class 2 DOGS
2.7 MILES
Pos Name Points
Time
Ave. MPH
1 reece long 66
10:31.8
15.38
2 paul bate V 57
11:49.3
13.71
3 steve beach 49
11:58.1
13.54
4 tim hart 42
12:42.2
12.76
5 simon luxmoore 36
13:11.2
12.29
6 jim taylor 31
13:30.4
12.00
7 deborah hambleton 27
13:36.7
11.90
8 jim gallacher 23
14:09.6
11.44
9 sharon sargent 20
15:33.1
10.42
10 sharon whitfield RV 17
15:55.4
10.18
11 dawn hammond RV 14
16:03.8
10.08
12 sandra dunn 12
16:15.2
9.97
13 suzanne hay V 10
25:25.2
6.37
DISQ steven studley  
 
 

SUNDAY
B Class 4-6 DOGS
4.4 MILES
Pos Name Points
Time
Ave. MPH
1 brian skilton 66
13:52.0
19.04
2 chris kisko 57
14:20.2
18.42
3 simon luxmoore 49
14:51.3
17.78
4 brian gale 42
15:30.7
17.01
5 richard sargent 36
16:11.1
16.31
6 shafi ratani 31
16:33.9
15.94
7 alistair spowart 27
16:40.9
15.82
8 brian collins 23
16:46.3
15.75
9 graeme marshall 20
16:46.4
15.73
10 sally leich V 17
17:57.1
14.71
11 dave burrell 14
18:45.7
14.07
12 john carter 12
20:12.6
13.06
13 steve grinham 10
21:40.6
12.18
C4 Class 3-4 DOGS
4 MILES
Pos Name Points
Time
Ave. MPH
1 john carter 66
13:48.4
17.39
2 ali koops 57
14:13.8
16.86
3 dan storey 49
14:42.5
16.33
4 derek sharp 42
14:50.7
16.16
5 caroline kisko 36
15:31.9
15.45
6 jim marshall 31
15:56.0
15.06
7 mike rolston 27
16:11.7
14.81
8 chris mindham 23
17:02.6
14.08
9 ivan whitfield R 20
17:05.1
14.05
10 raymond hay 17
17:32.4
13.69
11 dave patterson 14
19:00.1
12.63
12 ewan robertson 12
22:45.5
10.54
C3 Class 2-3 DOGS
3.7 MILES
Pos Name Points
Time
Ave. MPH
1 reece long 66
13:33.2
16.38
2 katrina nurse 57
14:14.4
15.60
3 simon manning 49
15:19.1
14.49
4 laurie marshall 42
15:30.4
14.32
5 derek sharp 36
18:04.3
12.29
6 dawn mcinnes 31
19:00.6
11.67
7 mike hammond 27
20:03.0
11.07
  patrick page (mals) 0
26:23.6
8.41
8 suzanne hay 23
28:19.7
7.84
DNS dan storey 0
 
 
DNS shastra raven 0
 
 
DISQ nicky spowart R 0
 
 
D Class 2 DOGS
2.7 MILES
Pos Name Points
Time
Ave. MPH
1 reece long 66
10:38.1
15.24
2 paul bate V 57
11:45.6
13.77
3 steve beach 49
12:13.4
13.26
4 tim hart 42
12:23.8
13.06
5 jason hambleton 36
13:02.3
12.43
6 judy wakker 31
13:08.3
12.34
7 simon luxmoore 27
13:12.4
12.27
8 dawn hammond RV 23
13:42.3
11.82
9 jim gallacher 20
13:56.8
11.61
10 steven studley 17
15:16.5
10.61
11 julie foard 14
15:15.7
10.61
12 jim taylor 12
15:16.8
10.60
13 sharon sargent 10
15:24.5
10.51
14 sharon whitfield RV 8
15:37.6
10.36
15 sandra dunn 6
16:31.7
9.80
DNS aileen macintosh  
 
 


OTHER BSHRA RESULTS