BSHRA RESULTS Kinshaldy

13/14 January 2001

Organised by Graeme Marshall

Classification: R = Rookie Musher V = Veteran Team

Kinshaldy gallery

Race 9 Saturday/Sunday
Bright -2C/Bright -4C
B Class 4-6 DOGS
  Pos
Name
Day 1
4.4 Miles
Time
Day 2
4.4 Miles
Time

TOTAL
8.8 Miles
Time

Points
Ave. MPH
Classification
1
Simon Luxmoore
14:46.70 14:43.40 29:30.10 132 17.90  
2
Chris Kisko
14:41.33 15:03.31 29:44.64 114 17.75  
3
Sally Liech
15:53.06 16:13.34 32:06.40 98 16.45 V
4
Garth Littlejohn
17:21.59 17:47.32 35:08.91 84 15.02  
5
Fred Palmer
19:35.97 18:27.28 38:03.25 72 13.88  
John Carter
DNF 15:47.02 15:47.02 0 16.73  
Chris Walker
DNS DNS
C4 Class 3-4 DOGS
Pos
Name
Day 1
3.8 Miles
Time
Day 2
3.8
Miles
Time
TOTAL
7.6 Miles
Time
Points Ave.
MPH
Classification
1
Ali Koops
13:12.96 12:57.28 26:10.24 132 17.43  
2
Alex Shaw
13:23.31 13:10.73 26:34.04 114 17.16  
3
Graeme Marshall
13:23.99 13:20.57 26:44.56 98 17.05  
4
Julia Reynolds
13:30.72 13:28.99 26:59.71 84 16.89  
5
Trevor Fagg
13:58.12 14:13.27 28:11.39 72 16.18  
6
Jenny Littlejohn
13:51.69 14:22.90 28:14.59 62 16.14  
7
Caroline Kisko
14:38.91 14:10.54 28:49.45 54 15.82  
8
Chris Mindham
15:04.48 14:45.72 29:50.20 46 15.28  
9
Amanda Musgrove
16:48.75 16:18.24 33:06.99 40 13.77  
10
Jay Whiteley
18:11.31 16:05.36 34:16.67 34 13.30  
11
Ewan Roberstson
19:24.65 18:32.89 37:57.54 28 12.01  
12
Steve Grinham
19:58.96 18:56.51 38:55.47 24 11.72  
13
Susan Hay
20:38.12 19:28.27 40:06.39 20 11.37  
14
John Carter
14:05.88 DISQ 14:05.88 0 16.17  
15
Anne Lunn
15:06.82 DNS 15:06.82 0 15.08  
16
Dawn Lawson
DNS DNS        
C3 Class 2-3 DOGS
Pos
Name
Day 1
3.3 Miles
Time
Day 2
3.3 Miles
Time
TOTAL
6.6 Miles
Time
Points
Ave.
MPH
Classification
1
Fred Palmer
13:01.61 12:38.52 25:40.13 132 15.43  
2
Brian Skilton
13:03.94 12:54.34 25:58.28 114 15.25  
3
Julie Foard
13:32.43 13:05.57 26:38.00 98 14.87  
4
Chris Mindham
13:45.81 13:31.51 27:17.32 84 14.51  
5
Dave Burrell
13:53.11 13:43.79 27:36.90 72 14.34  
6
Gus Hogg
15:03.95 14:58.89 30:02.84 62 13.18  
7
Steve Rooke
15:01.36 15:05.88 30:07.24 54 13.15  
8
Trevor Fagg
15:50.08 15:22.67 31:12.75 46 12.69  
9
Amanda Musgrove
16:58.39 15:22.17 32:20.56 40 12.24  
10
Matt Holland
16:52.87 17:11.35 34:04.22 34 11.62  
11
Steve Reid
17:20.67 19:38.51 36:59.18 28 10.71  
 
Angela Gallagher
DNS 23:13.03     8.53  
 
Louisa Casola
DNS DNS        
D Class 2 DOGS
Pos
Name
Day 1
2.7
Miles
Time
Day 2
2.7
Miles
Time
TOTAL
5.4
Miles
Time
Points Ave. MPH Classification
1
Reece Long
11:04.33 10:53.99 21:58.32 132 14.75  
2
Rennie Weymouth
11:43.09 11:31.89 23:14.98 114 13.94  
3
Katrina Nurse
11:39.63 11:46.61 23:26.24 98 13.83  
4
Paul Bate
11:51.18 11:40.45 23:31.63 84 13.77  
5
Alex Shaw
11:56.94 11:49.62 23:46.56 72 13.62  
6
Marina McLean
12:11.95 11:54.84 24:06.79 62 13.43  
7
Dave Meeks
12:08.20 11:58.81 24:07.01 54 13.43  
8
Brian Collins
12:39.94 12:31.14 25:11.08 46 12.87  
9
Tim Hart
12:38.47 12:45.43 25:23.90 40 12.76  
10
Mary Rackham
12:54.17 13:07.92 26:02.09 34 12.45  
11
Simon Luxmoore
14:01.58 13:50.35 27:51.93 28 11.63  
12
Karen Reid
13:46.61 14:08.01 27:54.62 24 11.61 R
13
Dave Herdman
17:07.73 17:32.19 34:39.92 20 9.35  
14
Dave Alexander
18:16.65 17:16.51 35:33.16 16 9.11  
15
Hugh Wakker
14:03.15 DNS 14:03.15   11.53  
 
Angie Allen
DNS DNS       R
 
Kate Kirby
DNS DNS        

 

OTHER BSHRA 2000/2001 RESULTS