BSHRA RESULTS High Lodge

30/31 December 2000

Organised by Sally Leich and Forstal

Classification: R = Rookie Musher V = Veteran Team

High Lodge gallery

Race 7 Saturday
Snow/sunny/heavy frost -1C

B CLASS (4 - 6 DOGS)

6.2 MILES

Pos
Name
Time
Points Av.
mph
Classification
Rookie/Vet
Min Sec 1/100
1 Simon Luxmoore 23 6 9 66 16.10  
2 Chris Kisko 23 19 25 57 15.95  
3 Sally Leich 25 58 42 49 14.33 V
4 Andrew Grisbrooke 28 20 16 42 13.13  
5 Dave Hemmins 29 18 15 36 12.70  
6 Garth Littlejohn 30 18 12 31 12.28  
7 Dave Williams 32 39 7 27 11.39  
8 Derek Sharp 32 59 52 23 11.28 V
9 Mike Jones 35 3 50 20 10.61  
10 Martyn Riley 36 37 90 17 10.16  
  John Carter       DNF    
  Amanda Musgrove       DISQ    
  Andy Steadman       DNS    

C4 CLASS (3 - 4 DOGS)

4.9 MILES

Pos
Name
Time
Points Av.
mph
Classification
Rookie/Vet
Min Sec 1/100
1 Ali Koops 18 59 20 66 15.49  
2 Derek Sharp 19 35 33 57 15.01  
3 Nigel Egglestone 20 38 89 49 14.25  
4 Trevor Fagg 21 12 27 42 13.87  
5 John Carter 21 16 62 36 13.82  
6 Jenny Littlejohn 21 31 21 31 13.66  
7 Caroline Kisko 22 22 42 27 13.14  
8 Chris Mindham 23 13 85 23 12.66  
9 Helen Lightfoot 23 37 68 20 12.45  
10 Kevin Dudley 23 55 76 17 12.29  
11 Chris Barry 24 30 16 14 12.00  
12 Debi Scott 24 50 52 12 11.84  
13 Dawn Lawson 25 12 40 10 11.67  
14 Amanda Musgrove 25 37 20 8 11.48  
15 Ray Ball 25 44 55 6 11.42  
16 Mags Holt 26 51 18 5 10.95  
17 John Gamble 30 9 62 4 9.75  
18 Shirley Deakin 36 9 16 3 8.13  
  Graeme Marshall       DNS    
  Mike Hammond       DNS    
  Susan O'Connor       DNS    

C3 CLASS (2 - 3 DOGS)

3.2 MILES

Pos
Name
Time
Points Av.
mph
Classification
Rookie/Vet
Min Sec 1/100
1 Daniel Storey 12 18 54 66 15.61  
2 Fred Palmer 12 35 80 57 15.26  
3 Julie Foard 12 46 20 49 15.04  
4 Julia Reynolds 13 6 21 42 14.66  
5 Dave Burrell 13 35 81 36 14.13  
6 Sharon Sargent 13 38 72 31 14.08  
7 Steve Rooke 13 49 58 27 13.90  
8 Adrian Nicholls 14 3 89 23 13.67  
9 Matt Holland 14 24 32 20 13.33  
10 Steve Reid 14 48 16 17 12.97  
11 Sheila Nicholls 14 49 57 14 12.96  
12 Anne Lunn 15 4 59 12 12.74  
13 David Earley 15 17 12 10 12.56  
14 Debbie Fagg 16 8 86 8 11.90  
15 Steve Golby 16 10 4 6 11.88  
16 Nick Drain 16 39 23 5 11.53  
17 Tim Oliver 17 10 49 4 11.18  
18 Sarah King 17 31 13 3 10.96  
19 Denise Earley 18 22 84 2 10.45 R
20 Paul Robertson 23 8 17 1 8.30  
21 Chris Mindham 25 2 33 0 7.67  
  Brian Skilton       DISQ    
  Wayne Barnes       DNS    
  Shafi Ratani       DNS    
  Simon Luxmoore       DNS    
  Roy Littlewood       DNS    

D CLASS (2 DOGS)

2.8 MILES

Pos
Name
Time
Points Av.
mph
Classification
Rookie/Vet
Min Sec 1/100
1 Katrina Nurse 11 52 73 66 14.16  
2 Dan Storey 11 58 55 57 14.04  
3 Tim Hart 12 13 0 49 13.75  
4 Steve Beach 12 24 44 42 13.55  
5 Rennie Weymouth 12 33 55 36 13.39  
6 Reece Long 12 41 31 31 13.25  
7 Marina Maclean 12 47 17 27 13.14  
8 Mary Rackham 12 50 28 23 13.09  
9 Angie Allen 13 6 99 20 12.82 R
10 Brian Collins 13 18 96 17 12.63  
11 Paul Bate 13 37 14 14 12.34  
12 Mark Lawson 13 59 35 12 12.01  
13 Karen Reid 14 52 79 10 11.30 R
14 Sharon Sargent 15 48 11 8 10.63 V
15 Dave Beach 15 58 98 6 10.52 R
16 Leanne Deakin 19 49 5 5 8.48  
  Roger Hull       DNS    
  Gerry O'Connor       DNS    
  Rhoda Sharp       DNS    

D2 CLASS

2.8 MILES

Pos
Name
Time
Av.
mph
Min Sec 1/100
1 Allan Hickmott 15 5 4 11.14
2 Dave Meacham 17 4 33 9.84
3 Walt Howarth 17 41 49 9.50
4 Robbie Robinson 18 39 30 9.01
5 Roger Berry 18 40 19 9.00
6 Jane Robinson 20 56 36 8.03
7 Mark Mcquade 21 26 14 7.84
8 Jackie Berry 23 55 20 7.02
9 Ulrika Morris 31 16 53 5.37

 

Race 8 Sunday
Windy/heavy frost -3C

B CLASS (4 - 6 DOGS)

6.2 MILES

Pos
Name
Time
Points Av.
mph
Classification
Rookie/Vet
Min Sec 1/100
1 Simon Luxmoore 23 3 61 66 16.14  
2 John Carter 23 37 56 57 15.75  
3 Chris Kisko 23 40 26 49 15.72  
4 Sally Leich 26 20 51 42 14.13 V
5 Garth Littlejohn 28 58 82 36 12.84  
6 Andrew Grisbrooke 29 20 67 31 12.68  
7 Andy Steadman 32 43 21 27 11.37  
8 Mike Jones 34 5 52 23 10.91  
9 Dave Williams 34 43 18 20 10.72  
  Amanda Musgrove       DNS    
  Martyn Riley       DNS    

C4 CLASS (3 - 4 DOGS)

3.8 MILES

Pos
Name
Time
Points Av.
mph
Classification
Rookie/Vet
Min Sec 1/100
1 Ali Koops 19 12 29 66 15.31  
2 Derek Sharp 19 47 4 57 14.86  
3 Jenny Littlejohn 20 51 40 49 14.10  
4 Trevor Fagg 21 8 85 42 13.91  
5 Nigel Egglestone 21 8 88 36 13.91  
6 John Carter 21 37 38 31 13.60  
7 Caroline Kisko 21 48 88 27 13.49  
8 Debi Scott 21 53 81 23 13.43  
9 Helen Lightfoot 22 34 40 20 13.03  
10 Barbara Stanier 23 6 54 17 12.73  
11 Chris Mindham 23 22 0 14 12.58  
12 Chris Barry 23 52 64 12 12.32  
13 Dawn Lawson 23 52 79 10 12.32  
14 Amanda Musgrove 25 35 79 8 11.49  
15 Mags Holt 26 12 6 6 11.22  
16 John Gamble 30 48 9 5 9.55  
  Kevin Dudley       DNS    
  Susan O'Connor       DNS    
  Mike Hammond       DNS    

C3 CLASS (2 - 3 DOGS)

3.2 MILES

Pos
Name
Time
Points Av.
mph
Classification
Rookie/Vet
Min Sec 1/100
1 Daniel Storey 12 19 63 66 15.59  
2 Fred Palmer 12 29 30 57 15.38  
3 Brian Skilton 12 33 11 49 15.30  
4 Julie Foard 12 47 10 42 15.02  
5 Chris Mindham 13 9 47 36 14.60  
6 Julia Reynolds 13 13 32 31 14.53  
7 Dave Burrell 13 36 71 27 14.12  
8 Sharon Sargent 14 0 50 23 13.71  
9 Steve Rooke 14 1 67 20 13.70  
10 Adrian Nicholls 14 6 41 17 13.62  
11 Roger Hull 14 26 88 14 13.30  
12 Matt Holland 14 34 71 12 13.18  
13 Sheila Nicholls 14 43 14 10 13.05  
14 Steve Reid 15 4 1 8 12.74  
15 John Carter 15 13 36 6 12.62  
16 David Earley 15 16 31 5 12.58  
17 Debbie Fagg 15 58 7 4 12.03  
18 Steve Golby 16 34 51 3 11.59  
19 Amanda Musgrove 17 30 54 2 10.97  
20 Denise Earley 17 39 29 1 10.88 R
21 Allan Blunt 17 39 54 0 10.88  
22 Nick Drain 17 43 51 0 10.84  
23 Jan Sapsford 24 5 48 0 7.97  
24 Barbara Stanier 25 53 36 0 7.42  
  Tim Oliver       DNS    
  Martin Peat       DNS    

D CLASS (2 DOGS)

2.8 MILES

Pos
Name
Time
Points Av.
mph
Classification
Rookie/Vet
Min Sec 1/100
1 Rennie Weymouth 11 42 86 66 14.36  
2 Reece Long 11 55 80 57 14.10  
3 Steve Beach 12 1 38 49 13.98  
4 Paul Bate 12 10 64 42 13.81  
5 Daniel Storey 12 13 43 36 13.75  
6 Roger Hull 12 23 38 31 13.57  
7 Marina Maclean 12 23 97 27 13.57  
8 Tim Hart 13 3 25 23 12.87  
9 Katrina Nurse 13 13 9 20 12.71  
10 Brian Collins 13 13 15 17 12.71  
11 Angie Allen 13 13 30 14 12.71 R
12 Mary Rackham 13 37 74 12 12.34  
13 Mark Lawson 14 21 92 10 11.71  
14 Karen Reid 14 55 95 8 11.26 R
15 Dave Beach 16 7 81 6 10.42 R
  Paul Robertson       DNS    
  Jerry O'Connor       DNS    

D2 CLASS

2.8 MILES

Pos
Name
Time
Av.
mph
Min Sec 1/100
1 Allan Hickmott 14 49 53 11.34
2 Dave Meacham 16 36 85 10.12
3 Walt Howarth 16 45 28 10.03
4 Roger Berry 18 36 15 9.03
5 Robbie Robinson 20 2 59 8.39
6 Mark Mcquade 21 38 16 7.77
7 Jane Robinson 22 22 72 7.51
8 Jackie Berry 25 2 42 6.71
9 Ulrika Morris 30 40 88 5.48
10 Sue Smith 31 25 27 5.35

 

OTHER BSHRA 2000/2001 RESULTS