BSHRA RESULTS Brandon Park

2/3 December 2000

Organised by Fred Palmer and Amanda Musgrove

Classification: R = Rookie Musher V = Veteran Team

Brandon Park gallery

Race 3 Saturday
Sunny 10C

B CLASS (4 - 6 DOGS)

4.2 MILES

Pos
Name
Time
Points Av.
mph
Classification
Rookie/Vet
Min Sec 1/100
1 John Carter 15 30 5 66 16.26  
2 Chris Kisko 16 24 83 57 15.37  
3 Simon Luxmoore 16 54 58 49 14.91  
4 Sally Leich 17 59 32 42 14.01 V
5 Dave Hemmins 19 25 3 36 12.98  
6 Chris Walker 19 30 40 31 12.92  
7 Andrew Grisbrooke 21 54 48 27 11.51  
8 Derek Sharp 22 41 73 23 11.11 V
9 Dave Williams 25 43 32 20 9.80  
10 Mike Jones       DNS    

C4 CLASS (3 - 4 DOGS)

3.8 MILES

Pos
Name
Time
Points Av.
mph
Classification
Rookie/Vet
Min Sec 1/100
1 Derek Sharp 15 2 9 66 15.17  
2 Ali Koops 15 3 19 57 15.15  
3 Graeme Marshall 15 7 10 49 15.08  
4 John Carter 15 59 3 42 14.26  
5 Julia Reynolds 16 13 11 36 14.06  
6 Nigel Egglestone 16 22 50 31 13.93  
7 Chris Mindham 16 51 38 27 13.53  
8 Trevor Fagg 16 57 46 23 13.45  
9 Caroline Kisko 17 8 96 20 13.31  
10 Jenny Littlejohn 17 29 7 17 13.04  
11 Anne Lunn 17 50 54 14 12.79  
12 Fred Palmer 17 45 7 12 12.85  
13 David Early 19 28 50 10 11.71  
14 Chris Kisko 19 55 92 8 11.45 V
15 Amanda Musgrove 20 46 48 6 10.98  
16 Mags Holt 22 30 10 5 10.13  
17 Chris Barry 24 33 88 4 9.29  
18 Yvonne Nicholson 25 20 71 3 9.00  
19 Gerry O'Connor 27 55 59 2 8.17  

C3 CLASS (2 - 3 DOGS)

2.3 MILES

Pos
Name
Time
Points Av.
mph
Classification
Rookie/Vet
Min Sec 1/100
1 Daniel Storey 9 11 26 66 15.03  
2 Fred Palmer 9 21 0 57 14.76  
3 Dave Burrell 9 27 0 49 14.60  
4 Adrian Nicholls 9 42 57 42 14.23  
5 Steve Rooke 10 2 0 36 13.75  
6 Julie Foard 10 6 0 31 13.66  
7 Wayne Barnes 10 9 0 27 13.60  
8 Debi Scott 10 9 90 23 13.60  
9 Shafi Ratani 10 30 64 20 13.14  
10 Brian Skilton 10 32 0 17 13.10  
10 Chris Mindham 10 32 0 14 13.10 V
12 Sheila Nichols 10 49 0 12 12.76  
13 Matt Holland 11 0 87 10 12.55  
14 Reece Long 11 2 99 8 12.51  
15 Martyn Riley 11 25 36 6 12.09  
16 Debbie Fagg 11 44 41 5 11.76  
17 Allen Hickmott 12 9 90 4 11.36  
18 Amanda Musgrove 12 23 58 3 11.14  
19 Steve Golby 12 55 56 2 10.68  
20 Richard Sargent 13 19 26 1 10.36  
21 Steve Reid 15 22 29   8.98  
22 Yvonne Nicholson 17 50 29   7.74  
23 Sharon Sargent 19 57 32   6.92 V
24 Nick Drain 33 59 82   4.06  
25 Jim Marshall       DNS    
26 John Larkin       DNS    
27 Paul Robertson       DNS    

D CLASS (2 DOGS)

2.3 MILES

Pos
Name
Time
Points Av.
mph
Classification
Rookie/Vet
Min Sec 1/100
1 Reece Long 9 34 9 66 14.43  
2 Paul Bate 9 43 2 57 14.20  
3 Steve Beach 9 48 31 49 14.08  
4 Katrina Nurse 10 1 7 42 13.78  
5 Marina McLean 10 12 6 36 13.53  
6 Rennie Weymouth 10 19 39 31 13.38  
7 Dan Storey 10 24 66 27 13.27  
8 Tim Hart 10 54 16 23 12.66  
9 Brian Collins 11 1 98 20 12.53  
10 Simon Luxmoore 11 7 86 17 12.41 V
11 Mary Rackham 11 9 64 14 12.38  
12 Angie Allen 11 15 48 12 12.27 R
13 Steve Crawshaw 12 7 25 10 11.39  
14 Tim Oliver 12 25 54 8 11.11  
15 Suzanne O'Connor 12 28 55 6 11.07  
16 Dave Beach 13 35 95 5 10.16 R
17 Karen Reid 13 52 37 4 9.95 R
18 Carley Smith 14 49 83 3 9.31  
19 Denise Earley 15 19 56 2 9.01 R
20 Mark Lawson 17 12 86 1 8.02  
21 John Larkin       DNS    

DM CLASS (1 - 2 MALAMUTES)

2.3 MILES

Pos
Name
Time
Av.
mph
Min Sec 1/100
1 David Patterson 13 14 61 10.43
2 Roger Berry 14 19 18 9.64
3 Tara Meacham 14 33 95 9.48
4 Walt Howarth 16 3 42 8.60
5 Jane Robinson 16 47 87 8.22
6 Robbie Robinson 18 28 59 7.47
7 Jackie Berry 24 20 29 5.67
8 Bill Robins       DNS
9 Keith Givens       DNS 

 

Race 4 Sunday
Sunny/chilly 6C

B CLASS (4 - 6 DOGS)

4.2 MILES

Pos
Name
Time
Points Av.
mph
Classification
Rookie/Vet
Min Sec 1/100
1 Chris Kisko 15 46 4 66 15.98  
2 John Carter 15 58 23 57 15.78  
3 Simon Luxmoore 16 11 24 49 15.57  
4 Sally Leich 17 15 72 42 14.61 V
5 Chris Walker 19 14 81 36 13.10  
6 Andrew Grisbrooke 19 36 40 31 12.86  
7 Dave Williams 24 12 25 27 10.41  
8 Mike Jones 34 47 81 23 7.24  
9 Derek Sharp       DNS   V

C4 CLASS (3 - 4 DOGS)

3.8 MILES

Pos
Name
Time
Points Av.
mph
Classification
Rookie/Vet
Min Sec 1/100
1 Ali Koops 14 38 36 66 15.58  
2 Graeme Marshall 14 47 87 57 15.42  
3 Derek Sharp 14 53 6 49 15.32  
4 Nigel Egglestone 15 49 30 42 14.42  
5 John Carter 15 54 35 36 14.34  
6 Trevor Fagg 16 16 78 31 14.02  
7 Jenny Littlejohn 17 4 92 27 13.36  
8 Chris Mindham 17 7 45 23 13.32  
9 Caroline Kisko 17 20 91 20 13.15  
10 Anne Lunn 17 29 38 17 13.04  
11 Julia Reynolds 17 47 53 14 12.82  
12 Mark Lawson 18 5 51 12 12.61  
13 Barbara Stanier 19 21 47 10 11.78  
14 David Early 20 0 90 8 11.40  
15 Amanda Musgrove 20 44 99 6 11.00  
16 Mags Holt 22 3 99 5 10.34  
17 Chris Barry 22 51 53 4 9.98  
18 Gerry O'Connor 26 13 8 3 8.70  

C3 CLASS (2 - 3 DOGS)

2.3 MILES

Pos
Name
Time
Points Av.
mph
Classification
Rookie/Vet
Min Sec 1/100
1 Daniel Storey 8 47 72 66 15.71  
2 Fred Palmer 9 1 88 57 15.30  
3 Reece Long 9 3 20 49 15.25  
4 Dave Burrell 9 8 50 42 15.11  
5 Julie Foard 9 11 13 36 15.03  
6 Brian Skilton 9 20 83 31 14.79  
7 Steve Rooke 9 30 41 27 14.53  
8 Debi Scott 9 39 44 23 14.30  
9 Wayne Barnes 9 41 17 20 14.25  
10 Chris Mindham 10 2 85 17 13.75 V
10 Adrian Nicholls 10 5 15 14 13.69  
12 Matt Holland 10 6 39 12 13.66  
13 Sheila Nicholls 10 20 49 10 13.35  
14 Steve Reid 10 20 80 8 13.35  
15 Shafi Ratani 10 29 30 6 13.16  
16 Roger Hull 10 32 2 5 13.10  
17 Allen Hickmott 10 51 87 4 12.72  
18 Steve Golby 11 7 27 3 12.41  
19 Darren Oxley 11 28 79 2 12.03  
20 Debbie Fagg 12 2 26 1 11.47  
21 Amanda Musgrove 12 15 36   11.27  
22 Tim Oliver 12 15 56   11.27  
23 Sarah King 12 31 82   11.03  
24 Denise Earley 13 2 34   10.59 R
25 Allen Blunt 14 16 40   9.67  
26 Jan Sapsford 15 39 90   8.82  
27 John Larkin 18 24 56   7.50 V
28 Richard Sargent       DNS    
29 Sharon Sargent       DNS   V
30 Nick Drain       DNS    
31 Jim Marshall       DNS    
32 Paul Robertson       DNS    

D CLASS (2 DOGS)

2.3 MILES

Pos
Name
Time
Points Av.
mph
Classification
Rookie/Vet
Min Sec 1/100
1 Paul Bate 9 24 36 66 14.68  
2 Steve Beach 9 29 21 57 14.55  
3 Katrina Nurse 9 56 92 49 13.89  
4 Roger Hull 9 58 76 42 13.85  
5 Rennie Weymouth 10 4 40 36 13.71  
6 Marina McLean 10 7 35 31 13.64  
7 Brian Collins 10 22 12 27 13.31  
8 Reece Long 10 30 36 23 13.14  
9 Dan Storey 10 37 39 20 13.00  
10 Tim Hart 10 42 37 17 12.90  
11 Mark Lawson 11 18 8 14 12.21  
12 Mary Rackham 11 22 69 12 12.14  
13 Angie Allen 11 23 60 10 12.12 R
14 Suzanne O'Connor 11 41 9 8 11.81  
15 Dave Beach 12 54 40 6 10.70 R
16 Karen Reid 13 27 24 5 10.26 R
17 Amanda Musgrove 13 43 35 4 10.06  
18 Steve Wetheden 21 36 66 3 6.39 V
19 Tim Oliver       DNS    
20 Leah Coldham       DNS    

DM CLASS (1 - 2 MALAMUTES)

2.3 MILES

Pos
Name
Time
Av.
mph
Min Sec 1/100
1 Dave Meacham 13 3 52 10.57
2 David Patterson 13 42 25 10.07
3 Roger Berry 14 5 12 9.80
4 Walt Howarth 15 13 13 9.07
5 Robbie Robinson 15 28 1 8.92
6 Jackie Berry 15 53 30 8.69
7 Jane Robinson 16 44 68 8.25
8 Barbara Stanier 17 54 76 7.71
9 Keith Givens 18 7 39 7.62
10 Stephen Wiggins 19 55 36 6.93
11 Sue Smith 23 1 63 6.00
12 Bill Robins 26 2 52 5.30

 

OTHER BSHRA 2000/2001 RESULTS